Zioła na serce

Zioła na serce są odpowiedzią na dolegliwości powstałe na skutek różnych czynników, a które zaczęły obciążać serce.

Choroby serca i układu krążenia to już przypadłość cywilizacyjna. Szybkie tempo życia, przepracowanie, stres, zła dieta, mało ruchu, obciążenia genetyczne, poziom zanieczyszczenia środowiska, nieregularny tryb życia odciskają się na zdrowiu człowieka. Pojawia się pierwsza zadyszka przy wejściu po schodach, trudności z oddychaniem, szybkie zmęczenie, ogólny dyskomfort psycho-fizyczny.

Przy takich dolegliwościach trzeba pamiętać, że intensywne treningi cardio należy sobie już odpuścić. W zamian można przejść na wysiłek mniej intensywny, ale za to regularny np. spacer, rower i inne mniej obciążające serce ćwiczenia fizyczne.

Z drugiej strony – jeśli ktoś przebywa wiele godzin przed komputerem lub w pozycji siedzącej, to sygnał, że warto troszeczkę ruchu codziennie sobie zaaplikować i dotlenić się przy okazji. Odpowiedni poziom tlenu w organizmie jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek.

Serce mamy tylko jedno – jest naszym silnikiem, więc warto profilaktycznie o nie zadbać. Rozwiązania istnieją w samej naturze – natykamy się na zioła i rośliny lecznicze, które wspomagają serce i układ krążenia.

Jakie zioła na serce?

  • Głóg – jest popularną rośliną, sprzyjającą sercu. Buduje jego dobrą kondycję, ponieważ działa wzmacniająco na ten organ. Głóg zawiera wiele substancji aktywnych np. flawonoidy, aminy, związki triterpenowe, fitosterole, taniny, antocyjany, olejki eteryczne i garbniki. Flawonoidy są silnymi przeciwutleniaczami i wpływają na wolne rodniki. W głogu występują takie flawonoidy jak np. kwercetyny, rutozyd, witeksyna, hiperozyd. Działają one rozkurczająco na naczynia wieńcowe serca. Kwiaty i owoce głogu posiadają podobny skład chemiczny, różnią się poszczególnymi substancjami czynnymi i ich stężeniem. Obie formy wspomagają pracę serca i regulują krążenie krwi. Powodują rozszerzenie wieńcowych naczyń serca. Dzięki temu krew płynie sprawniej. Głóg łagodnie obniża ciśnienie. Działa też uspokajająco, dzięki temu łagodzi stres. Obniża poziom cholesterolu, dlatego chroni naczynia krwionośne przez zwężaniem się. Gdy dochodzi do zwężenia naczyń, wtedy mięśnie otrzymują niewystarczającą ilość substancji odżywczych i tlenu, a to może prowadzić do bólu w łydkach, a w skrajnych przypadkach do zawału serca. Głóg ma wpływ na siłę skurczów mięśnia sercowego, dzięki temu zwiększa jego wydajność. Osoby z niedociśnieniem niepowinny stosować głogu, ponieważ będzie im on zaniżał jeszcze ciśnienie.

Natomiast związki triterpenowe w głogu działają ochronnie na serce, ale też np. na wątrobę i nerki. Zwalczają wolnerodniki i działają cytoochronnie. Przewlekłe stany zapalne mogą prowadzić niekiedy do nowotworów, dlatego warto zwrócić uwagę na triterpeny, ponieważ potrafią one osłabiać aktywność i zmniejszać liczbę komórek uczestniczących w stanach zapalnych.

Jakie zioła na serce
  • Ziele serdecznika – napar z niego polecany jest szczególnie osobom starszym z chorobami sercowo-naczyniowymi. W takich dolegliwościach jak: kołatanie serca, nadciśnienie, osłabienie mięśnia sercowego ziele serdecznika jest przydatne. Kobiety w ciąży nie powinny same przyjmować serdecznika, należy konsultować wtedy to z lekarzem. Serdecznik pospolity zmniejsza ciśnienie krwi. A długotrwałe stosowanie może wywołać działanie uspokajające. Wspiera wewnętrzny spokój, ponieważ działa na część autonomicznego układu nerwowego, który jest też nazywany nerwem przywspółczulnym. A przywspółczulny układ nerwowy jest odpowiedzialny za bodźcereakcyjne, dlatego po aktywnych fazach obniża się tętno, spada ciśnienie iciało może odpocząć. Serdecznik ma także zastosowanie przy problemach z sercem, których podłożem jest stres.
  • Rozmaryn – z kolei przy zbyt niskim ciśnieniu przyda się rozmaryn, który podniesie krążenie krwi. Jeśli cierpisz na zimne dłonie lub stopy, to znaczy, że masz osłabione krążenie, dlatego warto wspomóc się naturalnie. Rozmaryn wspomaga też pracę wątroby i żołądka. Działa przeciwzapalnie.
  • Jemioła – obniża ciśnienie krwi. Zwalnia przyspieszone bicie serca wynikające z nadmiernego pobudzenia układu nerwowego.Wzmacnia serce. Wspomaga krążenie krwi i łagodzi zawroty głowy wywołane miażdżycą. W okresie menopauzy jemioła jako zioło na serce zmniejsza dolegliwości sercowe. Normalizuje pracę serca.
  • Miłek wiosenny – zawiera glikozydy nasercowe, dzięki temu zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego. Zwiększa objętość wyrzutową serca i jednocześnie nieznacznie zwalnia tętno. Miłek jako zioło na serce stosuje się też w niewydolności mięśnia sercowego, niewydolności krążeniai obrzękach na tle krążeniowym. Przydatny jest również przy nerwicy serca. Miłek działa w ten sposób, że zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego i jednocześnie zmniejsza częstotliwości jego skurczów – czyli działa silniej, ale wolniej.
  • Miłorząb japoński – poprawia przepływ krwi do serca. Łagodzi bóle w klatce piersiowej. Zmniejsza zadyszkę. Również zmniejsza zapotrzebowanie serca na tlen. Rozszerza naczynia krwionośne, dzięki temu przeciwdziała agregacji płytek. Chroni ściany tętnic, ponieważ jest przeciwutleniaczem.

Jakie zioła stosować na kołatanie serca?

Żeby wyregulować szybkość pracy serca należy sięgnąć po zioła na serce normalizujące serce:

  • Kwiat kasztanowca
  • Kwiat lipy
  • Melisa
  • Kozłek lekarski
  • Serdecznik pospolity
  • Jemioła
  • Żarnowiec miotlasty

Zioła na serce posiadają wiele czynnych substancji o właściwościach leczniczych. A wczesne rozpoznanie dolegliwości zwiększa szansę na szybszą poprawę stanu zdrowia. Dzięki temu można się ochronić przed zmianami naczyniowymi. Również bólami w okolicy serca, zawałem, czy udarem.