Zioła na oparzenia słoneczne

Zioła na oparzenia słoneczne to temat powracający każdego roku, kiedy tylko zaczyna się robić cieplej. Wtedy promieni słonecznych przybywa. Zwiększa się ich intensywność z każdym dniem. Promieniowanie słoneczne dawkowane z umiarem jest zdrowe, ponieważ pomaga w wytwarzaniu witaminy D w organizmie.

Witamina D reguluje poziom wapnia we krwi i jest odpowiedzialna za tworzenie kości. Światło słoneczne dobrze też wpływa na równowagę hormonalną, dzięki temu wytwarza się więcej serotoniny.

Ale ja bym chciała jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz – często można znaleźć opinie, że da się wykorzystać olejki roślinne do opalania, że np. olejek z pestek malin ma filtr i jest bezpieczny. Owszem ma filtr, ale to nie jest taki poziom, który chroni człowieka, dlatego należy stosować mimo tego preparaty, które są typowo tworzone do opalania z filtrami.

Co jeszcze ? A to, że nie należy smarować się np. przed opalaniem olejem kokosowym. Dlaczego ? Bo doprowadzi do poparzenia skóry i podrażnienia jej. Ja tego doświadczyłam w zeszłym roku w maju, w Bawarii, gdzie wystawiłam się do słońca z uprzednio wcześniej nasmarowanymi nogami olejem kokosowym. Jaki był efekt ? Przez około 2 tygodnie po opalaniu chodziłam z zaczerwienioną skórą nóg. Także nie polecam takiej metody.


Objawy oparzenia słonecznego

Nadmiar słońca może prowadzić do uszkodzenia skóry. Najczęstszą formą są oparzenia słoneczne takie jak:

 • Zaczerwieniona skóra
 • Pęcherze
 • Złuszczanie górnych warstw skóry
 • Pieczenie
 • Swędzenie

Przyczyny oparzeń słonecznych

Przyczyną oparzeń słonecznych są promienie ultrafioletowe UVA i UVB.

Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za objawy oparzenia słonecznego, gdyż może również uszkodzić DNA. Częste poparzenia słoneczne lub uszkodzenia skóry mogą zwiększyć ryzyko powstania nowotworu skóry.

Przy lekkich i średnich oparzeniach wystarczą zioła łagodzące ich skutki. Natomiast przy cięższych – z efektem pęcherzy lub gdy wystąpi udar słonecznych to należy porozmawiać z lekarzem.


Zioła na oparzenia słoneczne

jakie zioła na oparzenia słoneczne
 • Aloes – jeśli nie masz w domu aloesu, to najłatwiej i najwygodniej jest zastosować żel z jego wyciągiem na zaczerwienioną skórę
 • Nagietek
 • Zielona herbata


Kompres z nagietka i otrębów ryżowych na oparzenia

Nagietek – regeneruje skórę, nawilża i zmiękcza. Leczy stany zapalne. Zwalcza bakterie i wirusy. Przyspiesza gojenie się ran, dlatego warto go stosować zewnętrze na skórę w postaci kompresu. Nagietek będzie aktywował prawidłowy wzrost nabłonka. Naparem z nagietka można przemywać rany i zadrapania też.

Napar z nagietka do użytku zewnętrznego

1 łyżkę zioła zalać szklanką wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem ok. 15-20 minut. Nasączonym materiałem można przemywać rany kilka razy dziennie.

Otręby ryżowe – przyspieszają gojenie się oparzeń słonecznych.


Przepis na kompres

 • 30 g suszonego nagietka
 • 30 g otrębów ryżowych
 • tkanina bawełniana, w której można umieścić składniki, może to być też gotowy woreczek, który następnie należy związać.

Umieszczamy go np. w wannie przy kąpieli, w wodzie na 10 minut lub stosujemy wyciśnięty kompres przykładając na bolące miejsce. Zadziała przeciwzapalnie, kojąco i dezynfekująco na skórę.

Kompres można trzymać na ciele dopóki jest to wygodne dla skóry np. 20 minut lub tyle ile czujemy potrzebę.


Okłady z mocnej zielonej herbaty na oparzenia

2 łyżki zielonej herbaty zalać wodą niekoniecznie wrzątkiem, najlepiej taką po 3 minutach od czasu wrzenia. Odstawiamy pod przykryciem herbatę na 30 minut. A następnie zastosować nasączoną naparem z zielonej herbaty, bawełnianą tkaninę, na oparzone miejsce w formie okładu.

Zioła na oparzenia słoneczne są środkiem przydatnym, ponieważ łagodzą pieczenie i swędzenie miejsc podrażnionych zaraz po zastosowaniu ich na skórze. Aby jednak minimalizować ryzyko oparzeń słonecznych najlepiej skrócić czas opalania i nie wychodzić na słońce bezpośrednio w godzinach 12-14, gdyż słońce świeci wtedy intensywnie, dlatego wzrasta ryzyko poparzenia skóry. Jest wtedy najbliżej zenitu, a więc potęguje swoje działanie. Promieniowanie ultrafioletowe jest wtedy najwyższe.

Należy również stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym przed wyjściem na słońce, dlatego że wtedy mamy pewność, że zastosowaliśmy dobrą ochronę skóry. Skóra narażona na długie opalanie szybciej się starzeje dlatego warto o tym pamiętać. Na dłuższy pobyt na plaży należy wyposażyć się w parasol przeciwsłoneczny i ocieniać głowę i kark, dzięki temu zwiększymy ochronę przed udarem słonecznym.

Po opalaniu warto stosować kosmetyki do tego przeznaczone, dzięki temu skóra otrzyma dodatkowe nawilżenie. 

Osoby z jasną karnacją powinny używać filtry do opalania o wyższym wskaźniku, niż osoby z ciemną karnacją. A w przypadku, gdy ktoś ma problem z pigmentacją skóry, to nie powinien wcale eksponować się na słońcu, dlatego w miarę możliwości wtedy należy wybierać raczej ocienione miejsca do spędzania czasu. Warto też chronić oczy przed słońcem za pomocą okularów przeciwsłonecznych.