Dysbioza jelitowa, inaczej dysbakterioza jelita to po prostu zespół cieknącego jelita. Stan nierównowagi występujący we florze bakteryjnej w tym obszarze i zwiększona przepuszczalność jelit. Te jakościowe i ilościowe zmiany zachodzące w jelitach prowadzą do zaburzenia homeostazy, a to przekłada się na pogorszenie stanu zdrowia.
W zależności od czynnika, który destabilizuje równowagę flory bakteryjnej, można zaobserwować różną intensywność dysfunkcji narządów i problemy metaboliczne.
Dysbioza jelit może występować jako niezależna choroba lub może dołączyć do innych chorób zakaźnych i niezakaźnych, przyczyniając się do powstawania większości chorób przewlekłych. Jakich? Na przykład alergii, chorób autoimmunologicznych, a nawet nowotworów.
Brzmi groźnie i poważnie? Wiem. Nikt nie chce chorować. A czy każdy chce stosować profilaktykę wspomagającą pracę własnych jelit? Czy aby na pewno o to dbamy na co dzień?
A czy wiesz, że długotrwały stres doprowadza do destrukcji warstwy śluzowej jelita, która właśnie jest miejscem bytowania bakterii jelitowych. Stres wpływa na aktywację podwzgórza. Pod wpływem stresu zostaje wydzielany hormon kortykoliberyna (CRH).
A kortykoliberyna co robi? Pobudza przysadkę do wydzielania hormonu adrenokortykotropowego (ACTH). Jedną z pierwszych reakcji organizmu na stres jest właśnie wzrost stężeniea ACTH we krwi. Pośrednio hormon ten wpływa na gospodarkę białkową, mineralną i węglowodanową organizmu. Więc jakie mogą być skutki uboczne? Na przykład obrzęk wywołany zaburzeniem gospodarki mineralnej, problemy z krążeniem, odczyn alergiczny, wzrost ciśnienia tętniczego i spadek pH soku żołądkowego.
Zdrowie zaczyna się w głowie…
Zdrowie zaczyna się w głowie, ponieważ to jakiej jakości wybierasz swoje myśli rzutuje na procesy chemiczne zachodzące w Twoim ciele. I co z tego? A to, że odbija się to również na kondycji jelit, ponieważ to co decydujesz się zjeść organizm będzie musiał przetrawić, a treść pokarmowa która musi przejść przez jelita może wesprzeć lub sabotować pracę jelit. To Ty podejmujesz decyzje – więc wybieraj dobrej jakości myśli i uczucia oraz jedz to co wspiera Twoje zdrowie.
Hormon kortykoliberyna (CRH) uwalnia z komórek tucznych substancje o działaniu antybiotycznym, które niszczą bakterie. A ginące bakterie odsłaniają błonę kosmków jelitowych, a to sprzyja drożdżakom Candida, przedostają się do krwi i powstaje np. grzybica. Więc zawartość jelit zamiast zostać strawiona i w resztkach wydalona przedostaje się do krwi i wywołuje stany zapalne.
Kiedy powstałe w wyniku nadmiernej przepuszczalności jelit zmiany są długotrwałe to prędzej czy później przyczynią się do powstania różnych chorób, ponieważ układ odpornościowy staje się nadreaktywny na przenikające antygeny. A to wywołuje uszkodzenia w różnych obszarach ciała np. powstaje alergia, celiakia, choroby autoimmunologiczne, reumatoidalne zapalenie stawów oraz stwardnienie rozsiane.
To jak ocenić stan szczelności jelit? W takim przypadku określa się stan stężenia zonuliny w kale. Podwyższony jej poziom uznawany jest za marker rozszczelnienia jelita.
Dysbioza Jelitowa – Przyczyny
Jest tego sporo, wymieńmy zatem główne przyczyny:
- Stres i to zarówno ten przewlekły jak i nagły
- Farmakoterapia – antybiotyki, NLPZ – czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki hormonalne, immunosupresyjne, cytostatyczne i inne
- Zbyt niska kwasowość treści żołądkowej, czyli pH 3,5 i wyższe
- Zbyt niskie spożywanie świeżych, surowych warzyw
- Nadmiar węglowodanów, tłuszczów lub białka
- Za mało błonnika w diecie
- Spożywanie żywności zawierającej konserwanty, barwniki, słodziki
- Niskie spożycie wody
- Chemioterapia, radioterapia, promieniowanie jonizujące
- Pozostałości nawozów sztucznych oraz toksycznych środków ochrony roślin
- Chemia domowa – dezynfekcja rąk, podłóg itd.
- Niektóre kosmetyki
- Usunięcie wyrostka robaczkowego
- Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem np. smog
- Długotrwały i intensywny wysiłek fizyczny np. sport wyczynowy
Poznaliśmy przyczyny, to poznajmy też skutki dysbiozy jelit…
Dysbioza Jelitowa – Skutki

- Dominacja drobnoustrojów chorobotwórczych i patogennych np. Candida, Yersinia, Klebsiella, E.coli
- Nasilenie procesów gnilnych i fermentacyjnych w jelitach. Tworzą się również toksyczne metabolity. W warunkach beztlenowych, pod wpływem bakterii beztlenowych powstają produkty końcowe metabolizmu białek, są to kwasy organiczne – amoniak, aminy, metan, siarkowodór, skatol, indol itd.
- Destabilizacja pracy jelita cienkiego i dwunastnicy
- Namnażanie się bakterii patogennych powoduje w jelicie grubym ubytek bakterii Akkermansia municifila, więc w efekcie dochodzi do zaniku w nim warstwy śluzowej i dezaktywację bakterii Fecalibacterium preusnitzi, produkujących kwas masłowy, który pełni rolę ważnego neuroprzekaźnika (kwas gamma-aminomasłowy) o działaniu hamującym w całym układzie nerwowym. Warto też wspomnieć, że kwas masłowy jako substrat jest używany przez komórki nabłonka jelitowego do produkcji energii. Zanik warstwy śluzowej jest początkiem powstawania stanu zapalnego. Jakie jest fizjologiczne znaczenie kwasu masłowego? Oddziałuje on na ścianę jelit, florę bakteryjną jelit, narządy i tkanki poza przewodem pokarmowym, po wchłonięciu go do krwi. Sprzyja więc utrzymaniu prawidłowej struktury oraz funkcji jelit
- Zaburzenia trawienia, ponieważ patogenne mikroorganizmy niszczą enzymy trawienne
- Niedobory pokarmowe, pomimo prawidłowego odżywiania np. niedobór witamin rozwija się, dlatego że zmniejsza się synteza ze strony normalnej mikroflory i również ubytki w mikro- i makropierwiastkach, gdyż przy zaburzonej mikroflorze nieprawidłowo się wchłaniają i biotransformują w żołądku i jelitach np. selen, jod, cynk, witamina D3
Nierównowaga mikroflory jelitowej
Nierównowaga w jelitach ma także wpływ na samopoczucie, ponieważ nie tylko obrywają narządy wewnętrzne przy braku równowagi jelitowej, ale też umysł. Jak to się objawia? Najczęściej stanami depresyjnymi, pesymizmem, lękami, nerwowością etc.
Więc jak sobie pomóc przy powrocie do równowagi? Zwróć uwagę na pomocne probiotyki. Możesz stosować je z natury lub można wspomagać się gotowymi probiotycznymi kapsułkami. Wyboru dokonaj sama lub sam.