Zioła na cholesterol

Cholesterol jest substancją podobną do tłuszczu. Jest on potrzebny człowiekowi, ponieważ spełnia istotne funkcje w organizmie. Jego obecność jest bardzo ważna w procesie budowania błony komórkowej. Uczestniczy również w procesach metabolicznych mózgu. Zioła na cholesterol przydadzą się w jego normowaniu.

Cholesterol jest źródłem do produkcji kwasów żółciowych do trawienia tłuszczów oraz do wytwarzania witaminy D i niektórych hormonów. Jakich hormonów? Na przykład: estrogenów, testosteronu i kortyzolu.

Większość cholesterolu produkuje sam organizm. Około ¾ tej produkcji wykonuje wątroba. Pozostała ¼ część jest wychwytywana z pożywienia. Dlatego ważne jest to co jemy, bo ma wpływ na poziom cholesterolu. Częściowa zmiana diety może być korzystna dla jego ustabilizowania.

Dobry i zły cholesterol

Żeby cholesterol mógł być transportowany we krwi, to muszą lipidy – czyli substancje tłuszczopodobne , które nie rozpuszczają się w wodzie– połączyć się z białkami rozpuszczalnymi w wodzie.

W ten sposób tworzą się lipoproteiny, które w zależności od zawartości lipidów i białka można podzielić na lipoproteiny o:

  • Bardzo niskiej gęstości (VLDL)
  • Niskiej gęstości (LDL)
  • Wysokiej gęstości (HDL)

LDL – zawiera wysoką zawartość lipidów, dlatego jest określany mianem – złego cholesterolu. Natomiast HDL – ma niższe ich stężenie, dlatego jest nazywany – dobrym cholesterolem.

Wnioskujemy zatem, że im wyższy poziom lipidów tym gorzej dla organizmu, ponieważ nie jest to zdrowy czynnik.

VLDL ma całkowitą zawartość lipidów (cholesterol, trójglicerydy i fosfolipidy) wynoszącą ok. 85%. W LDL to poziom o wartości ok.75%, a w HDL lipidy mają poziom ponad 50%. Jaki z tego wniosek ? VLDL i LDL są szczególnie niezdrowe.

Zioła na cholesterol obniżają poziom złego cholesterolu.

Do czego prowadzi wysoki poziom cholesterolu

Podwyższa ryzyko pojawienia się złogów w ścianach naczyń. A za tym idzie niebezpieczeństwo nabawienia się miażdżycy. Dlatego w dalszej części przyjrzymy się jak działają zioła na cholesterol.

Może się jednak i tak zdarzyć, że pomimo wysokiego poziomu cholesterolu, u niektórych osób stan naczyń krwionośnych nadal będzie dobry. Więc wystąpi niskie ryzyko udaru lub zawału serca.

Istnieje jeszcze jeden przypadek – kiedy to osoby mimo niskiego poziomu cholesterolu mają i tak złogi i zwapnienie żył. Więc tutaj to ryzyko jest podwyższone. Dlatego w takich przypadkach należy bardzo pilnować żeby cholesterol nie podnosił się nawet lekko, żeby sobie nie zaszkodzić.

U osób z wysokim ryzykiem, poziomu LDL należy obniżyć go poniżej 70 mg/dl. Warto obniżać go też odpowiednimi ziołam na cholesterol.

Miażdżyca, czyli arterioskleroza „lubi” złogi tłuszczowe w żyłach.

Można powiedzieć, że cząsteczki HDL zabierają cholesterol odkładający się na ściankach naczyń krwionośnych i przenoszą go z powrotem do wątroby. A co robi wątroba ? Przekształca go w inne substancje lub na nowo w lipoproteiny. Jeśli przekształci go w kwasy żółciowe, to będą uwalniane do jelita.

Przy wysokim poziomie HDL, można powiedzieć że żyły są czyste, nie zawierają osadów. Zatem HDL zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

W tkance tłuszczowej są osadzone nerki. Dlaczego o tym wspominam ? Ponieważ w tej tkance znajdują się też trójglicerydy, które pełnią ważne funkcje w organizmie np. zabezpieczają ciało przed zimnem i przechowywanew niej stanowią zapas energii.

Jednak przy zwiększonym poziomie trójglicerydów, także powstaje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i wysokiego poziomu cholesterolu. Poziom trójglicerydów może spaść przy odpowiedniej zmianie diety.

Jaka jest norma dla prawidłowego cholesterolu

Jaka jest norma dla prawidłowego cholesterolu
Jaka jest norma dla prawidłowego cholesterolu

Jest to sprawa indywidualna. Uzależniona też od występujących dolegliwości np. w przypadku cukrzycy, lepiej aby poziom cholesterolu wynosił nie więcej niż 165 mg/dl. Dla osób po zawale prawidłowym wynikiem będzie wartość 180 mg/dl.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca cholesterol całkowity sięgający do poziomu 190 mg/dl.


Zioła na cholesterol

  • Kozieradka – obniża poziom cholesterolu do 25%
  • Kurkuma – obniża cholesterol i powoduje lepszy przepływ krwi do tętnic wieńcowych
  • Lucerna – pomaga zbić jego wartość o ok. 20%, dzięki zawartości saponiny
  • Herbaty ziołowe np. z głogu, lipy, pokrzywy, serdecznika. Głóg, lipę i pokrzywę można zmieszać ze sobą i zaparzyć. Można posłodzić miodem
  • Mieszanka ziołowa – z karczocha i łopianu –również zadziała na zbicie cholesterolu – wystarczą 2 łyżeczki na szklankę
  • Czosnek – zmniejsza także cholesterol i pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Zawiera też allicynę, która działa bakteriobójczo i grzybobójczo
  • Karczoch – obniża cholesterol o ok. 15%, ponieważ zawiera kwasy kawoilochinowe. Redukuje też poziom trójglicerydów.
  • Imbir – zmniejsza wartość cholesterolu i przyspiesza krążenie krwi

Zioła obniżające poziom cholesterolu mogą być przyjmowane profilaktycznie we wczesnym stadium choroby. W bardziej zaawansowanym zioła są uzupełnieniem terapii lekarskiej.