Zioła na nerki mogą wspomóc ich funkcjonowanie. O tym sobie opowiemy szerzej w tym artykule. A najpierw zobaczmy gdzie umiejscowione są nerki dokładnie i jakie są ich główne zadania.
Każda zdrowa osoba posiada 2 nerki. Kształtem przypominają fasolę i są niewielkich rozmiarów. Umiejscowione są obok kręgosłupa na poziomie dwóch najniższych żeber. Głównym zadaniem nerek jest eliminacja toksyn i odpadów z krwi.
Oczyszczaniu nerek sprzyjają ćwiczenia aerobowe – jogging, rower. No i tu przy rowerze zatrzymam się chwilę. Kiedy ostatnim razem byłam w Wesel (Nadrenia Północna-Westfalia) to w wolnym czasie jeździłam rowerem po promenadzie nad Renem.
I jaki to ma związek z nerkami? Ano ma. Jadąc takich dobrych kilkanaście kilometrów w przestrzeni rekreacyjno-sielskiej, tak to ujmę, czułam jednak, że mój organizm pracuje intensywniej, a więc i nerki miały pełne ręce roboty.
Ciało dążyło do tego by szybciej wypychać toksyny na zewnątrz, również za pomocą potu. Co jest całkowicie naturalnym i zdrowym objawem. Nerki w tym czasie filtrują krew, utrzymują równowagę elektrolitową, regulują stężenie hormonów, a także usuwają produkty przemiany materii. A teraz wróćmy do naszego meritum. Zobaczmy dla jakich hormonów nerki są bardzo ważne.
Nerki, a hormony
Nerki mają bardzo istotny wpływ na 3 hormony wytwarzane w nich, są to:
- Erytropoetyna
- Renina
- Kalcytriol
Działają one w organizmie przez całą dobę. A jaka jest ich rola? Zwiększają produkcję czerwonych krwinek, uczestniczą w syntezie witaminy D i regulują ciśnienie krwi.
Nerki pomagają przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Są organem, który się sam oczyszcza, dlatego aby wspomóc ich funkcję należy pić regularnie dużą ilość płynów codziennie. Warto też spożywać pokarmy bogate w wodę np. owoce i warzywa.
Zioła na nerki również wspierają ich czynność i pomagają je oczyścić. Zioła wykazują silny wpływ na organizm i mogą wchodzić w interakcje z lekami. Dlatego ich stosowanie należy wspólnie uzgodnić z lekarzem.
Dysfunkcje nerek
Niedomaganie nerek może wysyłać sygnały do organizmu w postaci:
- Zmęczenia przez cały dzień, pomimo tego, że w ciągu dnia nic nie robiliśmy aż tak ciężkiego
- Zmiennych nastrojów
- Egzemy
- Wysypek i trądziku
- Wzdęć
- Bólu pleców
- Infekcji dróg moczowych
- Kamieni nerkowych
Zakłócenie czynności nerek może prowadzić do różnych chorób np. może pojawić się: niewydolność serca, udar, atak serca, zatrzymanie płynów w organizmie. Mogą też wystąpić zaburzenia układu nerwowego, metabolizm kości i niedokrwistość.
Zbyt wysokie ciśnienie krwi zaburza pracę nerek, gdyż uszkadza nerki. W ekstremalnych przypadkach nerki przestają funkcjonować i konieczna jest dializa, ponieważ w innym wypadku doszłoby do zatrucia organizmu. A teraz zobaczmy jakie są zioła na nerki.
Zioła na nerki

- Korzeń mniszka lekarskiego – działa moczopędnie, dzięki temu pomaga oczyścić nerki i wątrobę. Łagodzi podrażnienia dróg moczowych. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi, dzięki usuwaniu nadmiaru płynów.
Odwar z mniszka lekarskiego do picia
2 łyżeczki suszonego korzenia zalać niecałą szklanką wody i gotować podprzykryciem przez 5 minut – od momentu wrzenia. Następnie odstawić na 10 minuti odcedzić.
- Pokrzywa – zwiększa produkcję moczu i oczyszcza nerki, ponieważ pomaga usuwać metaboliczne odpady z ciała. Pomaga wyeliminować bakterie, dlatego zmniejsza ryzyko powstania infekcji nerek i kamieni nerkowych.
Pamiętaj! Pokrzywa rozrzedza krew i może wejść w interakcje z lekami na nadciśnienie lub cukrzycę.
Herbatę z pokrzywy można pić 2x dziennie przez kilka tygodni
- Skrzyp polny – pomaga wypłukiwać toksyny, ponieważ działa moczopędnie.
- Pietruszka – działa silnie moczopędnie, dzięki temu łatwiej wypłukuje zarazki.
- Imbir – wypłukuje szkodliwe substancje z nerek, oczyszcza wątrobę i wpływa pozytywnie na trawienie. Łagodzi wzdęcia i wzmacnia układ odpornościowy.
- Seler – działa moczopędnie, dlatego regularne stosowanie go zapobiega infekcjom i kamieniom nerkowym
- Kurkuma – zawiera kurkuminę, więc pozytywnie wpływa na pracę nerek. Przy okazji zadziała przeciwzapalnie, dlatego leczy też zapalenie nerek. Oczyszcza wątrobę.
- Korzeń prawoślazu – działa moczopędnie, a więc wspomaga nerki
Nerki są ważne dla naszego organizmu, więc wspierajmy je każdego dnia, aby pracowały dla nas prawidłowo. Zioła na nerki poprawią ich wydolność, oczyszczą z toksyn i wyeliminują bakterie, dzięki temu nie będzie zagrożenia stanów zapalnych.