Witamina K reguluje krzepnięcie krwi

Witamina K jest nieco zapomnianą witaminą. A spełnia wiele przydatnych funkcji w organizmie. Witamina K nie tylko kontroluje krzepnięcie krwi, ale też wspomaga tworzenie kości. A nawet chroni przed rakiem.

Co to jest Witamina K?

Witamina K jest jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – podobnie jak witaminy: A, D i E.

Istnieją dwie naturalnie występujące formy witaminy K: wit. K1 (filochinon) i K2 (menachinon). Jednak K2 wydaje się być bardziej aktywną formą obu.

Witamina K1 występuje głównie w liściach różnych zielonych roślin. I może zostać przekształcona przez organizm w wit. K2.

Witamina K2 znajduje się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz w niektórych sfermentowanych produktach roślinnych. W tych drugich tworzą ją obecne tam mikroorganizmy. Również odpowiednie bakterie jelitowe mogą ją tworzyć. Oczywiście przy założeniu, że flora jelitowa jest zdrowa.

Wit. K2 znajduje się dla przykładu w maśle, kiszonej kapuście, sfermentowanej soi Natto, w żółtkach, w wątróbce i niektórych serach.

Witamina K Reguluje Krzepnięcie Krwi

Brak witaminy K hamuje zdolność krwi do krzepnięcia, a to zwiększa skłonność do krwawień. Żeby tego uniknąć organizm powinien otrzymywać wystarczającą jej ilość. Ciekawe jest to, że z kolei wysokie jej dawki nie powodują zwiększonego krzepnięcia krwi, ani zwiększonego ryzyka zakrzepicy. Dzieje się tak, dlatego że organizm jest w stanie optymalnie wykorzystać dostępną witaminę K. Dzięki temu krzepliwość krwi pozostaje w równowadze.

Witamina K Przeciwko Miażdżycy

Zapobiega ona i sprzyja regresji zwapnień tętniczych. A w jaki sposób dochodzi do zagrażających życiu złogów w naczyniach krwionośnych? To skutek złego odżywiania i wzrostu ciśnienia krwi. Na wewnętrznych ścianach naczyń pojawiają się mikroskopijne pęknięcia. Ciało próbuje samodzielnie naprawić to uszkodzenie. Ale kiedy brakuje w organizmie niezbędnych substancji, takich jak witamina C i E, to ciało szuka awaryjnego rozwiązania, które pozwoli zapchać pęknięcia. Z konieczności wykorzystuje do tego pewną formę cholesterolu. Jest to cholesterol LDL, który pobiera wapń i inne substancje z krwi. A w efekcie wypełnia powstałe pęknięcia. Te złogi to blaszka miażdżycowa, a jeśli rozpuści się to może prowadzić do śmiertelnego ataku serca lub udaru mózgu.

Witamina K Reguluje Poziom Wapnia we Krwi

Wapń to ważny minerał, który bierze udział w wielu procesach w ciele, takich jak: tworzenie kości i zębów. Ale kiedy ciało nie jest w stanie pobrać wapnia z krwi, to minerał ten dalej tam pozostaje i jest absorbowany przez ściany naczyń. Ściany tętnic zwapniają się.

Witamina K usuwa nadmiar wapnia z krwi, dzięki temu organizm może go wykorzystać do tworzenia kości i zębów. I nie odkłada się w naczyniach, ani w nerkach. Zatem witamina K obniża poziom ryzyka miażdżycy, a także ataku serca i udaru mózgu. Przypuszczalnie zmniejsza również ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Witamina K Odwraca Zwapnienia

Jedno z badań naukowych wykazało, że witamina K jest w stanie odwrócić istniejące zwapnienia. Badanie przeprowadzono na szczurach. W tym badaniu szczurom podano warfarynę, aby wywołać zwapnienie tętnic.

Warfaryna jest antagonistą wit. K, więc ma działanie przeciwne do niej. Hamuje krzepnięcie krwi i znajduje się w antykoagulantach, czyli lekach przeciwzakrzepowych. Antykoagulanty uniemożliwiają regulację poziomu wapnia przez witaminę K.

W tym badaniu część szczurów otrzymywała pokarm zawierający wit. K. W tym eksperymencie witamina K doprowadziła do zmniejszenia zwapnienia tętnic o 50%.

Warto też powiedzieć, że zwapnienie barku objawia się silnym bólem. Rozwija się powoli, ale ból może nagle pojawić się. Odpowiedzialne są za to osady wapienne na nasadach ścięgien barku. Warto więc stosować profilaktykę, żeby tego uniknąć. Witamina K przenosi wapń do kości i pomaga zapobiegać gromadzeniu się jego w tkance miękkiej.

Wit. K i Witamina D na Choroby Serca

Wpływ witaminy K w zapobieganiu chorobom serca jest ściśle związany z witaminą D. Oba składniki wpływają na zwiększenie produkcji białka. Matrycowe białko GLA chroni naczynia krwionośne przed zwapnieniem. Więc obie witaminy najlepiej przyjmować poprzez żywność lub światło słoneczne. Warto zmniejszać ryzyko chorób serca za pomocą naturalnych metod.

Kości Potrzebują Witaminy K

Oprócz wapnia i witaminy D kości potrzebują witaminy K, aby zachować zdrowie i siłę. Z jednej strony witamina K zapewnia kościom i zębom wapń, którego potrzebują z krwi. A z drugiej strony aktywuje białko biorące udział w budowie kości. Tylko pod wpływem witaminy K białko zwane osteokalcyną jest w stanie wiązać wapń i włączać go do kości.

Brak wit. K1 i K2 prowadzi do niższej gęstości kości oraz zwiększa ryzyko złamań u starszych kobiet. Dlatego przydatne są przy zapobieganiu i spowalnianiu osteoporozy.

Okazuje się, że ryzyko osteoporozy wzrasta nawet jeśli jest wystarczająca ilość witaminy D w organizmie, ale jednocześnie jest niedobór witaminy K. Dlatego bardzo ważny jest zrównoważony stosunek wszystkich witamin. Zbilansowana codzienna dieta będzie tu wsparciem dla nas

Witamina K Przeciwko Rakowi

Zdrowa dieta wzmacnia układ odpornościowy. Nasze ciało jest ciągle narażone na ataki złośliwych komórek rakowych, które są rozpoznawane i unieszkodliwiane przez układ immunologiczny. Dopóki jesteśmy zdrowi, to nie zauważamy tego. Ale wystarczy słodka dieta lub kontakt z toksynami domowymi i następuje spadek naturalnej obrony organizmu.

Wit. K2 zabija komórki białaczki oraz zapobiega rakowi wątroby.

Witamina K w Pożywieniu

Witamina K w Pożywieniu

A teraz przedstawię naturalne źródła witaminy K. Więc warto dodawać te produkty do codziennej diety – nie tylko ze względu na witaminę K, ale dlatego, że zawierają też mnóstwo innych mikroelementów.

  • Zielone warzywa liściaste np. szpinak, sałata, kapusta, jarmuż, brukselka, brokuły, zawierają duże ilości witaminy K1
  • Sok z trawy jęczmiennej lub orkiszowej
  • Liście buraków
  • Kiszona kapusta, ponieważ ze względu na zawartość mikroorganizmów dostarcza witaminę K2
  • Zioła: zielona pietruszka, szczypiorek
  • Awokado ma nie tylko wit. K, ale także cenne tłuszcze niezbędne do wchłaniania tej witaminy. Awokado z uwagi na te tłuszcze pozwala też na lepsze wchłanianie w organizmie witamin: D, A, E, alfa i beta karotenu, luteiny, likopenu, zeaksantyny, wapnia

Warto posiłkować się takimi naturalnymi produktami z witaminą K, ponieważ zapobiega ona również próchnicy zębów. Niedobory jej dopiero po kilku latach w organizmie zaczynają być mocno dokuczliwe, kiedy zmiany w ciele są już zaawansowane, dlatego warto wcześniej zapobiegać niedoborom.