Siniaki, czyli jak leczyć krwiaki? Krwiaki zwykle powstają z powodu upadku lub uderzenia. Mogą wystąpić również podczas uprawiania sportu lub w wyniku kontuzji w życiu codziennym. Mogą pojawić się w różnych miejscach ciała np. na kolanie, w oku, w macicy etc.
Siniaki te mniej niebezpieczne można leczyć samodzielnie w domu np. okładami z lodu lub maścią na siniaki z heparyną. Heparyna to związek chemiczny, który hamuje krzepnięcie krwi w ciele (zapobiega zakrzepicy), ale też służy do leczenia siniaków.
Dlaczego heparyna hamuje krzepnięcie krwi? Ponieważ wiąże się z antytrombiną III (ATIII). Te dwie substancje wyłączają następnie czynniki krzepnięcia aktywowane we krwi. Poza tym heparyna wiąże także jony wapnia, dlatego im niższe jest ich stężenie we krwi, tym trudniej ona krzepnie.
Zewnętrznie heparyna jest stosowana w leczeniu powierzchniowego zapalenia żył oraz w celu zmniejszenia obrzęku wywołanego stłuczeniami i siniakami. Podczas jej stosowania trzeba zachować ostrożność, żeby nie dostała się na otwarte rany, stan zapalny i błony śluzowe.
Siniaki – przyczyny i objawy
Krwiak może być również wynikiem próbki krwi lub operacji, a nie tylko upadku lub uderzenia. Nawet z wiekiem stłuczenia występują częściej, czasem wystarczy lekkie dotknięcie osoby w podeszłym wieku i już pojawia się siniak. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że ściany naczyń włosowatych z wiekiem stają się cieńsze i naczynia mogą szybciej się rozdzierać. Do tego skóra staje się cieńsza w starszym wieku i z tego względu ma mniejszą zdolność do ochrony naczyń przed zranieniem.
Przyjmowanie środków rozrzedzających krew, takich jak np. kwas acetylosalicylowy, może zwiększyć rozwój krwiaka.
Z powodu zakłóceń krzepnięcia krwi najmniejsze czynniki wyzwalające mogą prowadzić do krwiaków na dużą skalę.
Jakie mogą być typowe objawy zasinienia?
To zależy od ciężkości urazu. Siniaki mogą boleć i puchnąć w różnym stopniu. Dla krwiaków tych znajdujących się bezpośrednio pod skórą typowy jest ciemnoczerwony odcień, występujący po pewnym czasie. Szybkość zauważalnych objawów zależy od wielkości urazu i od jego lokalizacji.
Natomiast jeśli krwawienie ma miejsce głęboko w tkance, to objawy zewnętrzne są zwykle słabo widoczne. Bo wtedy rzadko występują przebarwienia skóry i obrzęki. Jednak taki krwiak jest bolesny, gdyż ściska otaczające warstwy tkanki. Rozprzestrzenianie się krwiaka jest niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do zaburzeń czynności mięśni lub stawów.
Po upadku najlepiej jak najszybciej schłodzić dotknięty obszar ciała. To łagodzi ból i zmniejsza ilość wycieku krwi do tkanek, gdyż naczynia krwionośne kurczą się z uwagi na chłodzenie. Takie działania zapobiegają nadmiernemu rozprzestrzenianiu się siniaka. Jeśli uszkodzenie dotyczy ręki lub nogi to warto ją podnieść do góry, bo to ogranicza przypływ krwi do tkanki w miejscu dotkniętym urazem.
Nie tylko maść z heparyną, ale również maść z arniką zmniejszy siniaki i obrzęki. Maść z arniką zadziała też przeciwbólowo.
Zaburzenia krzepnięcia krwi
Zaburzenia czynników krzepnięcia krwi mogą być wywołane przez:
- Niewydolność wątroby, ponieważ oznacza to, że tworzą się niewystarczające czynniki krzepnięcia
- Choroby dziedziczne np. hemofilia
- Niektóre leki np. rozcieńczalniki krwi
- Niedobór witaminy K, gdyż wątroba ją potrzebuje, aby wytworzyć czynniki krzepnięcia
- Choroba, która zużywa czynniki krzepnięcia
Objawami zaburzonego krzepnięcia są np. niewyjaśnione plamy na skórze – w tym czerwone i fioletowe, siniaki oraz widoczne małe naczynka krwionośne na skórze. Do takich objawów zalicza się też dodatkowe lub długotrwałe krwawienie u kobiet. Niewyjaśnione krwawienia z nosa, utrzymujące się długie krwawienia przy lekkich skaleczeniach, po badaniach krwi, po drobnych operacjach lub zabiegach dentystycznych, a nawet po myciu zębów lub nitkowaniu zębów. Tu akurat lepiej przejść z nitkowania na irygator wodny – jednorazowo większy wydatek, za to spokój z podrażnieniami dziąseł.
Hemofilia
Hemofilia to choroba, która utrudnia krzepnięcie krwi z powodu wady genetycznej. A krzepnięcie krwi jest ważne, ponieważ zamyka rany ponownie. W efekcie skrzepy krwi tworzą się znacznie wolniej niż u innych osób. W rezultacie rany nie goją się, ponieważ hemostaza trwa zbyt długo lub w ogóle nie działa. Więc wtedy nawet niewielkie obrażenia mogą prowadzić do rozległego krwawienia w tkankach lub stawach. Ludzie dotknięci tą chorobą częściej doznają zasiniaczenia ciała lub mają zwiększone ryzyko krwawienia wewnętrznego.
Osoby cierpiące na hemofilię mogą odczuwać krwawienie w każdej tkance, która jest silnie żylna. Wtedy nawet niewielkie wibracje prowadzą do krwiaków (siniaków) w stawach podporowych, takich jak np. kolana, biodra, łokcie, kostki. Krwawienie ze stawów może powodować silny ból, stan zapalny i obrzęk.
Hemofilia to dziedziczne zaburzenie, które dotyka głównie mężczyzn. Dzieje się tak dlatego, że geny czynnika krzepnięcia znajdują się na chromosomie X, a mężczyźni mają tylko jeden ten chromosom. Kobiety mają dwa, więc brak czynników krzepnięcia krwi u kobiet jest zwykle kompensowany przez ich drugi chromosom X. W rzadkich przypadkach dziedziczenie hemofilii może wystąpić też u kobiet, jeśli ojciec jest “krwawiącym”, a matka jest “przewodnikiem”. Wtedy wadliwy chromosom X wywołuje chorobę u córki.
Hemofilia może być też nabyta. Dzieje się tak, kiedy organizm człowieka spontanicznie rozwija przeciwciała przeciwko własnym czynnikom krzepnięcia. Choroba ta występuje wtedy przede wszystkim u kobiet w ciąży i osób 50+ które jednocześnie chorują na choroby autoimmunologiczne lub raka.
Osoby dotknięte hemofilią nie mogą uprawiać sportów ze zwiększonym ryzykiem kontuzji i z ekstremalnym wysiłkiem fizycznym.
Zaburzenia białkowe wywołują zasinienia i krwawienia
Choroby, które prowadzą do nieprawidłowego białka lub nieprawidłowej ilości niektórych białek we krwi mogą wywoływać kruchość naczyń krwionośnych. Wtedy kruche naczynka pękają i powstają siniaki. Do takich chorób należą:
- Amyloidoza – powoduje małopłytkowość, zwykle w ramionach. Siniaki pojawiają się po lekkim dotknięciu lub wokół oczu
- Krioglobulinemia – rozwija się wtedy, gdy nieprawidłowe białka immunoglobiny (przeciwciała) szybko zlepiają się ze sobą w naczyniach krwionośnych. Powoduje siniaki i czerwone plamy na skórze
- Plamica hipergammaglobulinemiczna – naczynia krwionośne są uszkadzane przez zapalenie w związku z wysokim poziomem immunoglobulin we krwi (zapalenie naczyń). Choroba ta dotyczy głównie kobiet. Na podudziach rozwijają się małe czerwono-fioletowe pryszcze. Te guzki pozostawiają małe brązowe plamy
- Zespół nadlepkości – zespół nadmiernej lepkości pojawia się wtedy, kiedy poziom niektórych białek krwi (immunoglobulin) jest zbyt wysoki. Przyczyną jest zwykle rak krwi taki jak: makroglobulinemia i szpiczak mnogi. Zwiększona lepkość krwi sprawia, że płynie ona wolniej w naczyniach krwionośnych. Naczynia krwionośne przelewają się, to prowadzi do przebarwień skóry. Do częstych objawów należą krwawiące dziąsła i krwawienia z nosa. Jeśli jednak krew jest bardzo gęsta, to może doprowadzić do niewydolności serca lub udaru mózgu
Leczenie siniaków – domowe środki zaradcze
- Krótkie okłady z lodem lub można też przystawić coś innego zimnego do ciała
- Można wziąć kąpiel z wyciągiem z arniki
- Lub niskotłuszczowy twaróg owinąć szmatką i przyłożyć do bolesnego miejsca jako okład
- Podawanie witaminy K w przypadku jej niedoboru
- Wygaszanie już istniejących infekcji – najpierw warto próbować za pomocą ziół i roślin przeciwzapalnych. Jeśli stan zapalny jest ciężki i oporny na zwalczanie to trzeba już udać się do lekarza
Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ale nikt nie jest w stanie żyć kontrolując cały czas, każdą swoją czynność, bo to by doprowadziło człowieka do nerwicy i braku wewnętrznej wolności. Pamiętajmy jednak, że jeśli krwiak jest bardzo duży lub leży w bezpośrednim sąsiedztwie stawu to wtedy konieczne może być chirurgiczne usunięcie lub drenaż.
Kto przeszedł choć raz w życiu zabieg chirurgiczny i miał zainstalowany wenflon, to wie, że krwiaki się pojawiają w takich przypadkach. Ale spokojnie – medycyna jest dla ludzi i ziołolecznictwo również jest dla ludzi. Obie formy leczenia są potrzebne i obie się pięknie dopełniają
Ciało samoistnie wytwarza zakrzep w celu uszczelnienia krwawiącego naczynia krwionośnego. Składa się on m.in. z płytek krwi, czyli cząsteczek krwi podobnych do komórek oraz ze specjalnych białek zwanych czynnikami krzepnięcia. Trzecim czynnikiem niezbędnym do zatrzymania krwawienia jest skurcz naczyń krwionośnych. Problemy z płytkami krwi lub czynnikami krzepnięcia powodują zasinienie lub krwawienie. Niektóre nowotwory i infekcje mogą wywoływać problemy z płytkami krwi.