Kalkulator Ładunek Glikemiczny – pomoże określić zawartość węglowodanów w pożywieniu. Do czego jest to przydatne? Do opracowania diety nisko- lub wysokowęglowodanowej.
Kalkulator ten przyda się w przypadku diabetyków, do układania ich jadłospisów. Przyda się też wszystkim osobom, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat tego jaka jest ich codzienna dieta w wartościach ładunku glikemicznego. Znając te wartości można łatwiej modyfikować i dostosować dobrą dietę dla siebie. Taką, która będzie służyła Twojemu zdrowiu.
Zwracanie uwagi na indeks glikemiczny i na ładunek glikemiczny jest ważne nie tylko przy cukrzycy typu II, insulinooporności ale też w przypadku chorób sercowo-naczyniowych.
Warto te wartości również brać pod uwagę w przypadku kształtowania smukłej sylwetki oraz w ujęciu wytrzymałości i ilości energii dostępnej w trakcie wysiłku fizycznego, czyli pod kątem wyników sportowych.
Osoby aktywne fizycznie warto, aby spożywały produkty żywnościowe zarówno o niskim jak i wysokim IG i ŁG. Ponieważ IG pomoże na szybkie doładowanie zapasu glikogenu w mięśniach w czasie treningu i po treningu, a odpowiednie ŁG sprzyja temu, żeby glikogen został na dłużej podczas wysiłku fizycznego.
Reasumując żywność o określonych wartościach indeksu glikemicznego i ładunku glikemicznego sprzyja dobrej regeneracji ciała oraz zwiększa możliwości wysiłkowe organizmu.
Wzór na ładunek glikemiczny:
Ładunek Glikemiczny = (ilość węglowodanów przyswajalnych [g] x indeks glikemiczny) / 100
Ładunek glikemiczny (ŁG) mówi o wysokości glukozy we krwi po spożyciu posiłku. Pokazuje też siłę odpowiedzi insulinowej po zjedzeniu określonej porcji danego produktu spożywczego. Często jest tak, że odpowiedź glikemiczna po zjedzeniu danego pożywienia jest znacznie mniejsza niż wskazywałby na to indeks glikemiczny (IG).
Wartości ładunku glikemicznego posiłku:
• Niski ładunek glikemiczny dla posiłku to wartość ≤ 10
• Średni ładunek glikemiczny dla posiłku to wartości od 11-19
• Wysoki ładunek glikemiczny dla posiłku to wartość ≥ 20
Przykład arbuza i frytek:
Oba produkty mają zbliżony, wysoki indeks glikemiczny (IG), ale bardzo różny ładunek glikemiczny (ŁG).
Porcja frytek 150g zawiera w sobie 29g węglowodanów, więc ŁG = 22.
Porcja arbuza 120g mieści w sobie 6g węglowodanów, więc ŁG = 4.