Masaż brzucha samodzielnie

Masaż brzucha można wykonać samodzielnie. Jest prosty i nie wymaga dodatkowych sprzętów. Kilka minut każdego dnia takiego masażu pomaga. Dlaczego? Bo aktywuje układ trawienny, sprzyja trwałemu odkwaszaniu organizmu, wspomaga oczyszczanie jelita grubego i wspiera utratę wagi. Pomaga też przy zaparciach i wzdęciach.

Stosując ten masaż poczujesz się lepiej i zaczniesz wyglądać korzystniej. Samodzielny masaż brzucha poprawia przy okazji postawę, kondycję skóry, oraz samopoczucie. Na początek przetestuj ten masaż w chwili kiedy denerwujesz się. Dlaczego? Wtedy poczujesz jak od razu spada z Ciebie napięcie, jak stres jest coraz mniejszy i w końcu doznasz relaksu i zadowolenia. Przetestuj!

Czy zdarzyło Ci się, że na skutek zdenerwowania, stresu, napięcia w mięśniach, wystąpił u Ciebie ból brzucha? Ano właśnie, więc przeczytaj w tym artykule w czym może Ci pomóc masaż brzucha.

Masaż brzucha samodzielnie

Zwykle do masażu potrzebny jest masażysta lub druga osoba, fotel do masażu itd. A w tym konkretnym masażu brzucha robisz to samodzielnie i do tego masz widoczne efekty. Więc jest o co powalczyć!

Podstawą zdrowia są zdrowe jelita i optymalne trawienie. Masaż brzucha przydaje się przy detoksykacji organizmu.

Masaż brzucha – Efekty

  • Poprawia krążenie krwi w okolicach brzucha, a to wpływa na lepsze dostarczanie składników odżywczych i tlenu do różnych narządów wewnętrznych
  • Rozluźnia mięśnie wokół jelita
  • Niweluje wzdęcia
  • Poprawia perystaltykę jelit, dzięki temu eliminuje zatory
  • Daje uczucie ciepła i poprawia samopoczucie, ponieważ zmniejsza napięcia emocjonalne
  • Poprawia postawę i zmniejsza ból pleców
  • Łagodzi dyskomfort z powodu hemoroidów
  • U kobiet może łagodzić napięcia macicy i jajników
  • Zmniejsza zaparcia

Jak wykonać poprawnie masaż brzucha?

jak samodzielnie wykonać masaż brzucha

Jeśli położymy ręce na brzuchu to zaledwie trochę tkanki łącznej przy skórze i nieco komórek tłuszczowych dzieli nas od jelit, które pozytywnie reagują na taki masaż. Należy wykonywać bardzo delikatnie masaż brzucha. Przy przewlekłych zaparciach efekt będzie widoczny dopiero po kilku tygodniach codziennego, kilkunastominutowego masażu: 10-15 minut dziennie. Na początku jednak przygody z masażem lepiej zaczynać od 5 minut dziennie i stopniowo wydłużać go o kolejne minuty. Masaż brzuszny wykonuje się podczas leżenia.

Masaż brzucha samodzielnie. Boki masuj w kierunku dośrodkowym. Unikaj kierunku na zewnątrz, żeby nie rozciągać skóry. Zaczynaj i kończ masaż brzucha lekkim głaskaniem.

Użyj też techniki rozcierania skóry opuszkami palców – rozcieraj fałdy od prawej do lewej strony i odwrotnie. A następnie od dołu do góry. W tej technice ma nastąpić przekrwienie i wzrost temperatury. Ten element masażu redukuje tkankę tłuszczową i ujędrnia skórę.

Inna technika to położenie rąk na brzuchu tak, aby kciuki skierować w stronę pępka, a wolna przestrzeń między rękami tworzy trójkąt.

Inne ćwiczenie – wykonuj rękoma małe kółka na brzuchu w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara.

Na każde ćwiczenie poświęć od 1-2 minut i przejdź do następnego, możesz potem je powtarzać.

Efekt masażu mogą poprawić niektóre olejki eteryczne np. rozmarynowy, miętowy, cytrynowy. Do masażu dobrze jest używać oleju do masażu np. migdałowego, gdyż jest bardzo łagodny, dobrze wpływa na skórę i ma miły delikatny zapach migdałów. To sprzyja harmonii i wyciszeniu.

Można również połączyć masaż z ćwiczeniami oddechowymi relaksującymi. Spróbuj oddychać bardzo powoli tj. liczysz od 4-8 na wydech i tyle samo na wdech. Rozluźniaj mięśnie brzucha przy masażu.

Podsumowanie

Istnieją różne rodzaje masaży brzusznych, ale ten jest delikatny i łatwy do wykonania. Możesz wykonywać go tuż po przebudzeniu lub przed pójściem spać, albo w ciągu dnia jak masz taką potrzebę i możliwość.

Po takim masażu dobrze jest wypić szklankę wody z cytryną lub herbatę ziołową. Masaż brzucha samodzielnie ukończony, dobra robota!