Arytmia serca

Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia serca dotyczy wielu osób. Tu z pomocą może przyjść także ziołolecznictwo. Serce bije dla nas przez całe życie, bez przerwy. Czujesz czasem kołatanie serca lub nieregularne bicie serca ? Może masz zawroty głowy ? Albo czujesz osłabienie i zmęczenie ?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33,5 mln osób na całym świecie cierpi na migotanie przedsionków. A to tylko jedna z wielu różnych arytmii serca.

Serce bije raz szybciej, a raz wolniej. Szybciej bije przy stresie, uprawianiu sportu lub w stanie zakochania. A wolniej gdy śpimy, odpoczywamy lub pracujemy przy biurku. Tak więc bicie serca dostosowuje się do zewnętrznych wpływów i naszych emocji.

Zaburzenia rytmu serca – objawy

  • Zmienione tętno
  • Kołatanie serca
  • Zmęczenie
  • Powolna arytmia – spowodowana nawracającymi zawrotami głowy
  • Duszność
  • Szczególnie niebezpieczne są zaburzenia rytmu serca, które mają swoje źródło w głównych komorach serca – to jest trzepotanie komór, migotanie komór. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do nagłej śmierci.

Zaburzenia rytmu serca – przyczyny

  • U nastolatków również mogą wystąpić zmiany w pracy serca, ale są one głównie spowodowane okresem dojrzewania organizmu. Dlatego w kolejnym etapie życia wracają do normy.
  • Zbyt duża ilość kofeiny spowodowana piciem kawy lub zawarta w napojach energetycznych także może prowadzić do nieprawidłowej pracy serca. Przede wszystkim objawia się zaburzeniami snu, zawrotami głowy i nudnościami. Po odstawieniu kofeiny organizm wraca do normy.
  • Choroba wieńcowa, ponieważ naczynia krwionośne, które zaopatrują mięsień sercowy w tlen ulegają zwapnieniu i zwężają się. Z tego powodu serce traci zdrowy rytm.
  • Zapalenie mięśnia sercowego lub problemy z zastawką, mogą prowadzić do arytmii serca
  • Zaburzenia rytmu serca powstają często w wyniku innych chorób np. w chorobach tarczycy. Często przy nadczynności tarczycy dochodzi do zwiększonego rytmu serca, a w niedoczynności do spowolnionego rytmu. Gdy problem z tarczycą zostanie rozwiązany to i dolegliwości związane z sercem znikają.

Zaburzenia rytmu serca związane z niedoborem minerałów

Serce reaguje wrażliwie na 4 minerały: wapń, fosfor, potas i magnez. Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi mineralnej w organizmie.

  • Wapń – to silne kości, ale też pełni ważną rolę w układzie mięśniowym i nerwowym. Zbyt mała ilość wapnia może prowadzić do skurczów mięśni, także mięśnia sercowego
  • Fosfor – we krwi musi występować w odpowiedniej proporcji do wapnia. Jednak żywność przetworzona taka jak: wędliny, sery i napoje bezalkoholowe zawierają fosforany. A fosforany uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, a to prowadzi do problemów z sercem. Organizm stara się skompensować nadmiar fosforu rozpuszczając wapń z kości. Na dłuższą metę prowadzi to do osteoporozy. A niedobór wapnia ponownie obciąża mięsień sercowy.
  • Potas – musi być również zrównoważony w organizmie, bo serce nie lubi ani jego nadmiaru, ani niedoboru. Na brak równowagi potasu wpływa kilka czynników np. środki przeczyszczające, ale też leki odwadniające (diuretyki). Również wysokie dawki insuliny mogą doprowadzać do niedoboru potasu. Dlatego w tym przypadku narażone są na niedobory potasu osoby chore na cukrzycę insulinozależną.
  • Magnez – razem z potasem jest odpowiedzialny za stabilizację elektryczną komórek serca.
  • Żelazo – może również wpływać na zdrowie serca. Przy niedoborze dochodzi do niedokrwistości, ponieważ krew nie jest w stanie przetransportować wystarczającej ilości tlenu. Przez to serce zaczyna bić szybciej, żeby dotlenić organizm bardziej.

Nadkwaśność, a zaburzenia rytmu serca

Zwłaszcza przewlekła nadkwaśność organizmu jest groźna, gdyż wprowadza stan nierównowagi mineralnej w ciele. Dlatego ważne jest odkwaszanie organizmu.

Serce centrum emocji

Serce jest naszym centrum emocji. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że serce, aż podskakuje z radości. Powodem tego jest nerw współczulny, który w momencie napięcia – pozytywnego lub negatywnego, uwalnia adrenalinę. Jednak zbyt duża ilość adrenaliny, występująca przez dłuższy czas może prowadzić do nadciśnienia, arytmii oraz zawału serca. Nadmiar adrenaliny prowadzi też do niedoboru potasu i magnezu.

Arytmia serca, a nawyki żywieniowe

arytmia serca

Warto skorygować własne nawyki żywieniowe, ponieważ nadwaga będzie ograniczała serce. Także wzdęcia jelitowe obciążają serce, ponieważ powodują wysokie ustawienie przepony.

Potas występuje w produktach pełnoziarnistych – zwłaszcza w roślinach strączkowych (np. w białej fasoli i soczewicy) i komosie ryżowej. Jest też obecny w pomidorach, brokułach, bananach, pieczarkach, szpinaku, w suszonych morelach, w zielonych warzywach liściastych i w ziołach.

Magnez jest w takich produktach jak: orzechy, migdały, quinoa, algi morskie, pestki dyni, nasiona słonecznika, amarant.

Wapń – to produkty mleczne, nasiona sezamu, nasiona chia, pokrzywa, mak, zielone warzywa liściaste, orzechy, tofu, amarant, quinoa.

Kwasy tłuszczowe omega-3 rozszerzają naczynia krwionośne. Zmniejszają stany zapalne i zapobiegają sklejaniu się płytek krwi. Naturalne źródło tych kwasów to olej lniany nierafinowany, nasiona lnu, chia, olej konopny i tłuste ryby morskie.

Koenzym Q10 – duże jego ilości znajdują się w sercu, nerkach, wątrobie oraz tkance mięśniowej. Pełni on ważną rolę w dostarczaniu energii do komórek. Koenzym Q10 poprawia czynność serca i jego rytm. Najlepszym naturalnym jego źródłem są: orzechy włoskie, migdały, kapusta, zielone warzywa, mięso i ryby.

Arytmia serca, a nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy może prowadzić do kołatania serca. Taki problem może wystąpić na przykład po spożyciu czerwonego wina, dojrzałego sera lub czekolady. Inne objawy to wysypka lub biegunka.

Ziołolecznictwo w zaburzeniach rytmu serca

  • Melisa – ukoi nerwy
  • Herbata z zielonego owsa – wzmacnia organizm i łagodzi zaburzenia rytmu serca
  • Chmiel i lawenda – łagodzą dolegliwości nerwowe serca
  • Serdecznik pospolity – pomaga przy silnym kołataniu serca
  • Głóg – wzmacnia serce i jest dobry na zmiany związane z wiekiem i zaburzeniami krążenia

W zaburzeniach rytmu serca warto stosować też techniki relaksacyjne lub jogę, ponieważ będą wprowadzały harmonię w życie codzienne.