Jałowiec pospolity (Juniperus communis), a konkretnie jagody jałowca posiadają właściwości lecznicze. Były znane w starożytności – jako środek zapobiegający cholerze i innym chorobom oraz jako przyprawa w kuchni.
Surowiec jest łatwo pozyskiwany, ponieważ roślina ta rośnie na całym obszarze półkuli północnej, również w Polsce. Występuje głównie w lasach iglastych, rzadziej w liściastych. To krzew zimozielony, rzadziej występuje jako drzewo. Lubi światło. Kwitnie od maja do czerwca.
Roślina ta ma silne działanie bakteriobójcze i wzmacnia odporność. Jagody jałowca wykorzystywane są też jako przyprawa w kuchni np. do pieczeni wieprzowej, kapusty, czy pieczonej gęsi. Dodaje pikantnego smaku potrawom i jednocześnie wpływa dobrze na przewód pokarmowy. Jałowiec jest także aromatycznym składnikiem dżinu. Stanowi dodatek do dziczyzny (w krajach niemieckojęzycznych) i wysokotłuszczowych potraw mięsnych. W Skandynawii jałowiec używa się do konserwowania i aromatyzowania piwa.
Jest rośliną olejkową to znaczy, że pozyskuje się z niej olejek eteryczny, a konkretnie z szyszkojagód, igieł i pędów. Do celów leczniczych pozyskuje się owoce, czyli jagody jałowca. Są one dostępne w sprzedaży w sklepach zielarskich.
Jagody jałowca – Skład
- Kwasy
- Flawonoidy
- Olejek eteryczny
- Cukry (do 30%)
- Taniny
- Lignany
- Żywice
Jałowiec – Właściwości
- Poprawia ukrwienie nerek
- Działa silnie moczopędnie
- Dobrze przepłukuje nerki
- Stosuje się go przy kamieniach nerkowych i chorobach pęcherza moczowego
- Oczyszcza krew
- Działa napotnie
- Używany jest przy chronicznych chorobach skóry
- Działa przeciwreumatycznie
- Łagodzi wzdęcia, ponieważ rozwijają się one w jelicie z powodu nieprawidłowego lub niepełnego rozkładu składników odżywczych przez niektóre bakterie. W wyniku tego powstaje m.in. Metan. Jałowiec reguluje florę jelitową
- Antyseptycznie
- Stosowany jest przy niewydolności wątroby i przy złym przepływie żółci
- Wykorzystywany jest przy nadmiernej fermentacji w jelitach
- Z uwagi na aktywność pobudzającą krążenie jałowiec stymuluje błonę śluzową żołądka. Dzięki temu następuje lepsza wymiana składników odżywczych i występuje zwiększone tworzenie się soku żołądkowego. W efekcie pokarmy mogą być trawione lepiej i szybciej. Zwiększa się apetyt
- Posiada właściwości przeciwdrgawkowe. Można to wziąć pod uwagę w przypadku ciężkich skurczów żołądkowo-jelitowych. Działa bezpośrednio na nerwy w przewodzie pokarmowym i pobudza je do rozluźniania mięśni. Dzięki temu skurcze słabną.
- Jest stosowany na zgagę, ponieważ równoważy kwasowość w żołądku, neutralizuje nadmiar kwasu żołądkowego.
- Ma wysoką zawartość betuliny, dlatego pomaga w infekcja dróg moczowych. Dlatego, że betulina nie może być metabolizowana w czasie trawienia przez organizm. Jednak skuteczna jest przy wydalaniu z moczem, ponieważ zadziała przeciwzapalnie
- Niweluje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, gdyż działa bakteriobójczo
Jałowiec – Ciąg dalszy…
W medycynie ludowej stosowano jałowiec przy infekcjach grypowych i przy nieregularnych cyklach miesiączkowych, dlatego że radzi sobie z tymi dolegliwościami.
Jałowiec używa się na różne sposoby, ponieważ ma znaczną ilość składników aktywnych biologicznie. Jeśli chcesz stosować na skórę olej z jałowca to stosuj w rozcieńczeniu tzn. 3-5 kropli tego oleju dodawaj do oleju nośnego np. migdałowego, czy kokosowego, ponieważ bez rozcieńczenia mógłby podrażniać skórę.
Można dodać kilka kropli oleju do wody w wannie, ponieważ taka kąpiel jest dobra na problemy ze stawami i mięśniami.
Olej ten oczyszcza powietrze, dlatego stosuje się w kominkach do aromaterapii.
Olej z jałowca stosuje się też wewnętrznie, jednak ja bym tu nie przesadzała. Dlatego, że stosowanie go powyżej 6 tygodni może uszkodzić nerki. Należy go przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, dzięki temu zachowa wszystkie swoje pierwotne właściwości.
W swoim składzie ma też kamforę, dzięki temu wykazuje pozytywny wpływ na różne choroby układu oddechowego. Kamfora działa wykrztuśnie i wspomaga krążenie krwi. Dzięki temu usuwane są toksyny z płuc.
Olej z jałowca działa przeciwzapalnie, dlatego można go mieszać z wodą w celu płukania gardła i jamy ustnej. Łagodzi zapalenie dziąseł.
Jałowiec od dawna zakotwiczył się w życiu codziennym. Najczęściej w ogrodach pełni funkcję krzewu ozdobnego. To jedno z najbardziej rozpowszechnionych drewien iglastych na świecie, ponieważ ma 7 tys. podgatunków.