Przyczyny nadmiernej potliwości
Zioła przeciw poceniu? Jeśli chodzi o przyczyny nadmiernej potliwości to mogą być różne np. wysoka temperatura otoczenia, wysiłek fizyczny, zbyt ciepłe ubranie, nadmierna aktywność nerwów, stres lub poważne choroby. Na ogół krople potu pomagają organizmowi rekompensować różnice temperatur i odprowadzać nadmiar ciepła z wnętrza organizmu na zewnątrz.
W stresujących lub groźnych sytuacjach organizm uwalnia więcej hormonów stresu. A nerwy kontrolujące produkcję potu stają się nadaktywne. Pikantne potrawy lub zbyt obfite posiłki również wpływają na zwiększoną ilość ciepła w organizmie i potu.
Czynniki powodujące pot
Gruczoły potowe rozmieszczone są prawie wszędzie w skórze. Wiele z nich jest na dłoniach, podeszwach stóp i na czole. Wydzielają słoną ciecz, która odparowuje na powierzchni skóry, dzięki temu ją ochładza. Pamiętajmy jednak, że wraz z potem organizm pozbywa się cennych składników takich jak np. wapń i magnez. Pocąc się organizm traci także własne przeciwciała. Więc kiedy obficie się pocisz, to nadrabiaj utratę płynów i soli pijąc więcej np. wody mineralnej.
Z kolei pod pachami i w okolicach narządów płciowych znajduje się inny rodzaj gruczołów, który wydziela oprócz wody i soli jeszcze wydzielinę tłuszczową, która pierwotnie jest bezwonna, ale w krótkim czasie bakterie zaczynają ją rozkładać na nieprzyjemnie pachnące substancje.
To w jakim stopniu i kiedy gruczoły potowe stają się aktywne reguluje autonomiczny układ nerwowy. Składa się on z części współczulnej i przywspółczulnej, a odpowiada za mimowolne funkcje organizmu takie jak: oddychanie, krążenie, metabolizm, trawienie, równowaga cieplna, równowaga energii, niektóre funkcje seksualne.
Za pocenie się odpowiedzialne są włókna splotu nerwu współczulnego. Wydają one gruczołom polecenie pocenia się przez neuroprzekaźnik acetylocholinę. W mózgu, a dokładnie w podwzgórzu znajduje się górne centrum sterowania termoregulacją. Stamtąd dochodzi do czynności wegetatywnych nerwów. A więc następuje interakcja hormonów. Wiele hormonów wpływa krytycznie na metabolizm człowieka, regulację temperatury oraz produkcję potu. Pocenie się jest w zasadzie zdrową reakcją organizmu.
Osobista skłonność do pocenia zmienia się w różnych okresach życia. To jak szybko i jak obficie się pocimy jest sprawą indywidualną organizmu. Pamiętaj że czynniki powodujące pot to np. masa ciała, dieta, codzienne nawyki, stres, zdrowie psychiczne, zmiany hormonalne.
Kiedy pocenie staje się problemem?
Kiedy wydzielanie potu wykracza poza normalny poziom, to staje się problemem. Nadmierna potliwość dotyka niektórych ludzi i staje się uciążliwa.
Jeśli nadmierne pocenie występuje w nocy przed dłuższy czas to może być związane z występowaniem różnych dolegliwości takich jak: ból, gorączka, menopauza, wahania hormonalne, choroby metaboliczne, bezdech senny, niektóre guzy i nowotwory, bakteryjne zapalenie serca, choroby zakaźne, alkohol, stres lub zaburzenia lękowe.
Mogą też być zwykłe przyczyny pocenia się np. za wysoka temperatura powietrza w sypialni, nieodpowiednia kołdra. Zmiana nawyków życia i snu może wpłynąć na zmniejszenie pocenia w nocy.
Z kolei nagłe, zimne poty, występujące na całym ciele mogą wskazywać na zawał serca, ale w tym przypadku są jeszcze inne objawy współistniejące np. ból w klatce piersiowej, ból głowy, drżenie, uczucie strachu, duszność, zawroty głowy.
Niezdrowy tryb życia, zmienione fazy życia obciążają autonomiczny układ nerwowy i zakłócają metabolizm oraz równowagę hormonalną. Nadwaga lub otyłość prowadzi często do szybszego pocenia się. Także nerwowość i stany depresyjne wywołują krople potu. Stres jednocześnie osłabia układ odpornościowy. Przyczyną nadmiernej potliwości może być również niedobór żelaza.
Pocenie się można zmniejszyć na różne sposoby. Przede wszystkim trzeba wykluczyć możliwe choroby jako przyczynę.
Dieta przeciwko poceniu

Nadmierne pocenie się może ukrócić odpowiednia dieta. Warto wspomnieć tu o kawie, ponieważ kawa odpala gruczoły potowe. Więc jeśli ją pijesz, to kontroluj ilość wypijanych filiżanek. Unikaj alkoholu, bo on też pobudza gruczoły potowe.
Niektórzy stosują ocet jabłkowy po kąpieli przeciwko poceniu. W tym celu 2x w tygodniu używają ocet jabłkowy w proporcji ćwierć litra wody i ćwierć litra octu – składniki należy zmieszać ze sobą i umyć ponownie ciało.
Ryż zgodnie z ajurwedą jest pomocny przy zapobieganiu plamom potu na ciele i poceniu się rąk.
Mięta pieprzowa i imbir w postaci zaparzonej herbaty ziołowej pomagają kontrolować produkcję potu, ponieważ naturalne ich składniki dobrze wpływają na regulację wydzielania potu.
Szałwia jest ziołem stosowanym przy problemach z nadpotliwością. Przy obfitym poceniu zaleca się 2-tygodniową kurację z szałwii w postaci naparu wypijanego codziennie, 2-3 filiżanki dziennie. Substancje gorzkie i olejki eteryczne zawarte w szałwii oddziałują bezpośrednio na gruczoły potowe i ośrodek regulacji ciepła w mózgu. Trzeba jednak pamiętać, że herbata z szałwii może podrażniać żołądek jeśli masz wrażliwy.
Unikaj potraw z pieprzem, papryczkami chili, musztardą i curry, gdyż zawarte w nich substancje rozszerzają naczynia krwionośne i przyspieszają bicie serca. A mówiąc krótko – pikantne potrawy potęgują pocenie się.
Świeże figi i cytryny oraz soki z wysoką zawartością witamin z grupy B działają jak naturalne antyperspiranty
Cynk również pomaga przy silnym poceniu się. Znajdziesz go w produktach pełnoziarnistych, orzechach i warzywach.
Jeśli nadmiernie się pocisz to unikaj wspomnianej już kofeiny, alkoholu i nikotyny również.