Krwiściąg – zioło lecznicze

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) jest ziołem leczniczym. Nazwa sanguisorba pochodzi od łacińskiego sanguis = krew i sorbere = ssanie. Ma sporo właściwości sprzyjających zdrowiu.

To stare zioło, które dawniej służyło przede wszystkim do gojenia ran i tamowania krwawienia. Dlatego warto korzystać z przetestowanych zastosowań medycyny ludowej

Krwiściąg liczy około 30 gatunków, z których najważniejszy jest krwiściąg lekarski. Należy do rodziny różowatych. Osiąga wysokość od 60-100 cm, a zależy to od warunków panujących na obszarze tam gdzie rośnie. Roślina ta jest wieloletnia i odporna. Ma mocne korzenie. Kwitnie od połowy czerwca do połowy września i posiada piękne ciemnoczerwone kwiaty. Główki kwiatowe mają od 2-6 cm długości.

Występuje w wielu krajach Europy i Azji. W swoim naturalnym środowisku roślina ta preferuje miejsca słoneczne i półcieniste z bogatymi w składniki odżywcze, próchnicznymi, wilgotnymi i gęstymi glebami. Idealne są gleby ogrodowe, które są lekko wapienne. Siew następuje pomiędzy lutym, a kwietniem. I nie należy wciskać nasion głębiej niż na 1 cm, a odległość między nimi nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Uprawa na balkonie tego zioła jest całkiem możliwa przy odpowiednio szerokiej donicy. Wskazane jest, aby hodować krwiściąg na balkonie nie dłużej niż 2 lata.

Krwiściąg w Kuchni

Krwiściąg używa się w alternatywnym leczeniu, ale też niekiedy gości w kuchni. Czasami młode pędy tego zioła są wykorzystywane do przygotowania dzikich sałatek. Do posiłków zaleca się wybierać młodsze liście i pędy, ponieważ te starsze są bardziej gorzkie. Zioło to ma dość wysoki poziom witaminy C. Pędy przypominają w smaku ogórek. Można wypróbować w kuchni, bo wzbogaca wiele potraw.

Liście dodaje się do twarogu ziołowego i masła ziołowego oraz do przyprawiania zup. Pasują do potraw z jajek, przecierów, potraw warzywnych i mięsnych.

Krwiściąg Lekarski – Aktywne Substancje

Naziemne części rośliny obfitują we flawonoidy, sterole i triterpeny. Ponadto zawiera też garbniki. Nasiona są oleiste i posiadają kwas linolowy i linolenowy. Korzenie zawierają triterpeny.

Krwiściąg – Zioło Lecznicze

Krwiściąg – Zioło Lecznicze

W medycynie naturalnej zioło to stosuje się do gojenia ran. Tamuje krew oraz przydatne jest w leczeniu zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Pomaga też przy wzdęciach oraz biegunce.

Krwiściąg sprawdza się też przy przesileniu wiosennym. Podaje się jako herbatę w stanach zapalnych gardła. Można też naparem z krwiściągu płukać gardło. Jest skuteczny przy infekcjach gardła. Liście łagodzą zgagę.

Krwiściąg używany jest do hemostazy, czasem w połączeniu ze skrzypem polnym. Hemostaza to proces zapobiegający wypływowi krwi z naczyń krwionośnych. Zapewnia też utrzymanie płynności i prawidłowego przepływu krwi w układzie krwionośnym. Krwistoczerwone główki kwiatowe są znakiem, że roślina ta ma właściwości hemostatyczne.

Tradycyjna medycyna chińska (TCM) stosuje krwiściąg przy krwawieniach z hemoroidów lub krwawej biegunce. TCM jako odniesienie do narządu wskazuje na połączenie między jelitem grubym, a wątrobą.

Krwiściąg pomaga przy krwawieniach różnego pochodzenia. Wskazany jest przy krwotoku miesiączkowym, przy menopauzie, przy przekrwieniu głowy, krwawieniach z mięśniaków, przy krwotoku nerwowym, krwotoku żołądkowym i płucnym, przy biegunkach z krwawymi stolcami, przy żylakach, a nawet zatrzymaniu moczu.

W eksperymentach laboratoryjnych wykazano z ekstraktami z korzenia tego zioła, że niektóre składniki (zwłaszcza polisacharydy) powodują śmierć komórek nowotworowych.

Pamiętaj! Stosowanie krwiściągu przez dłuższy czas może prowadzić do nudności i problemów żołądkowych.

Okłady z naparu przykładane na oczy hamują nadmierne łzawienie, niwelują obrzęk powiek i gałki ocznej. Zmniejszają wysięk i ropę przy infekcjach.

Nasiadówki w odwarze z krwiściągu warto stosować, ponieważ zmniejszają stan zapalny narządów płciowych. Wspomagają leczenie świądu oraz upławów. Szybciej też goją się nadżerki. Więc jest to przydatna informacja dla kobiet

W odwarze z tej rośliny można płukać włosy, gdy się nadmiernie przetłuszczają. Przy okazji uzyskają ładny blask.

Moczenie stóp i dłoni w odwarze powoduje, że mniej się pocą.

Przemywanie skóry odwarem hamuje wydzielanie łoju i działa odkażająco.

Krwiściąg stosowany jest też przy zapaleniu jelit.

Podsumowanie…

Motyle, pszczoły i mrówki lubią to zioło, ponieważ jest dla nich pożywieniem.

Ważnymi cechami krwiściągu są właściwości przeciwzapalne, ściągające, przeciwbólowe, hemostatyczne, moczopędne, przeciwutleniające, detoksykujące, antybakteryjne i przeciewbiegunkowe, dlatego warto wziąć to zioło pod uwagę przy różnych dolegliwościach. Więc napary z niego będą tu pomocne.

Pamiętajmy też, że również przy gorączce można użyć tego zioła. Także przy zapaleniu migdałków lub przewlekłym zapaleniu skóry, gdyż będzie gasił skutecznie ogniska zapalne.