Zioła na dnę moczanową

Zioła na dnę moczanową to temat, który dziś poruszymy, dlatego że powiemy sobie jakimi ziołami ratować się przy tej chorobie. Jak się wspomagać na bieżąco, żeby łatwiej znosić dolegliwości.

Dna moczanowa jest chorobą metaboliczną, ponieważ wywołana jest hiperurykemią we krwi – czyli zwiększonym poziomem kwasu moczowego. Przeważnie jest chorobą dziedziczną, a więc żadziej występuje jako wynik innych chorób.

Kryształy kwasu moczowego tzw. moczanu jednosodowego, mogą być odkładane w tkankach lub stawach oraz nerkach. Jeśli ten proces zachodzi w stawach to mamy do czynienia z zapaleniem stawów, dlatego wywoła to takie dolegliwości jak: zapalenie, silny ból i obrzęk. Natomiast w nerkach będą tworzyły się kamienie nerkowe.

Dna moczanowa często występuje przy takich schorzeniach jak otyłość lub wysokie ciśnienie. Ale również przy podwyższonym poziomie lipidów we krwi.

Dieta, a dna moczanowa

Dieta ma duży wpływ na pierwotną hiperurykemię, gdyż zwiększone stężenie kwasu moczowego zachodzi poprzez:

  • Wysokie spożycie mięsa
  • Nadużywanie alkoholu

Wegetarianie rzadziej chorują na dnę moczanową. Choroba ta występuje najczęściej w krajach uprzemysłowionych. I na przestrzeni lat jej wskaźnik zachorowalności zwiększa się. Zapada na nią więcej mężczyzn, niż kobiet. Dna moczanowa występuje u mężczyzn raczej w przedziale wiekowym 40-60 lat. U kobiet natomiast poziom kwasu moczowego może gwałtownie wzrosnąć po menopauzie – czyli pomiędzy rokiem 50-60, dlatego warto na to zwrócić uwagę.

Dna moczanowa ma też inne obiegowe nazwy, więc warto je wymienić – jest to artretyzm i podagra.

Dna moczanowa – przyczyny

Kwas moczowy powstający w organizmie jest efektem końcowej degradacji puryn. A więc gromadzą się one podczas normalnego metabolizmu komórkowego i są przekształcane w 300-400 miligramów kwasu moczowego dziennie. Również z pożywienia organizm czerpie purynę o stężeniu 300-600 miligramów dziennie, dlatego warto pamiętać, które produkty w nią obfitują.

Produkty bogate w purynę

  • tłuste i wędzone ryby – łosoś, makrela, śledzie, sardynki
  • mięso – cielęcina, drób, wołowina, jagnięcina, dziczyzna, wieprzowina
  • niektóre warzywa – brokuły, kalafior, kukurydza, brukselka, zielony groszek, papryka, szpinak
  • czarna herbata
  • niektóre grzyby – boczniaki, pieczarki
  • przyprawy korzenne, pieprz, musztarda
  • kawa, kakao, płynna czekolada, nierozcieńczone soki owocowe

Organizm wydala kwas moczowy przez nerki w 80%, a przez jelita w 20%.

Pierwotna hiperurykemia – w większości przypadków przyczyną zwiększonego stężenia kwasu moczowego jest dziedziczne zaburzenie metaboliczne.

Wtórna hiperurykemia – niektóre choroby i leki zwiększają stężenie kwasu moczowego we krwi, ponieważ występuje zwiększona degradacja komórek przy takich chorobach jak: łuszczyca, niedokrwistość hemolityczna, rak krwi, chemioterapia. Dlatego w ciele gromadzi się większa ilość puryn, które są rozkładane na kwas moczowy.

W chorobach nerek lub cukrzycy typu 2 następuje zmniejszone wydalanie kwasu moczowego, więc obciąża to dodatkowo organizm.

Przyczyną wtórnej hiperurykemii mogą być również leki moczopędne, przeczyszczające, przeciwnowotworowe i przeciwgruźlicze.  Także nadmierne spożycie alkoholu, ponieważ półprodukty degradacji alkoholu zwiększają produkcję kwasu moczowego.

Ostra dna – wraz ze wzrostem poziomu kwasu moczowego, wzrasta ryzyko ataków dny moczanowej. Atak dny może się zacząć już przy poziomie 7-9 miligramów/decylitr krwi. Jednak ponad 90% osób doświadcza tego przy poziomie powyżej 10 miligramów/decylitr krwi.

Kwas moczowy w stawach wchodzi w interakcje z komórkami odpornościowymi, dlatego powstają reakcje zapalne i odpowiedź immunologiczna.

Przewlekła dna – jeśli choroba utrzymuje się przez wiele lat. Kryształy kwasu moczowego odkładają się pod skórą lub najczęściej w pobliżu stawów na rękach i stopach. A w nerkach powstają złogi kaszki nerkowej lub kamienie nerkowe, dlatego staje się to bardzo uciążliwe dla osoby chorej.

Dna moczanowa – objawy

czym jest dna moczanowa
  • I etap – zwiększony poziom kwasu moczowego we krwi – bez objawów – wskaźnik kwasu moczowego wyższy niż 7 miligramów/decylitr krwi
  • II etap – ostry atak podagry – występuje po 20-40 latach z podwyższonym poziomem kwasu moczowego – powyżej 7 miligramów/decylitr krwi
  • III etap – okres pomiędzy dwoma nawracającymi atakami dny, bez objawów
  • IV etap – przewlekła dna, guzki, uszkodzenie stawów, choroby nerek


Zioła na dnę moczanową

Zioła na dnę moczanową wspomagają łagodzenie dolegliwości, dlatego są przydatne zwłaszcza w czasie ataków dny moczanowej.

  • Rośliny moczopędne, dlatego że eliminują puryny – mniszek lekarski, karczoch, skrzyp polny – zmniejszają gromadzenie się płynów, usuwają toksyny z organizmu, oczyszczają krew
  • Ostropest plamisty – ponieważ zawiera wiele przeciwutleniaczy, dzięki temu pomaga wydalać puryny z organizmu
  • Czarci pazur (Ibicella lutea) – gdyż  poprawia ruchowość stawów, bo bezpośrednio wpływa na mięśnie i stawy, działa przeciwzapalnie, więc łagodzi też ból
  • Liść brzozy – ponieważ zapobiega kamicy nerkowej i działa przeciwzapalnie, pobudza też przemianę materii
  • Pokrzywa – dlatego, że oczyszcza krew

Zioła na dnę moczanową wspomagają wydalanie kwasu moczowego. Wspomagają oczyszczanie krwi oraz pobudzają przemianę materii. Również działają przeciwzapalnie, więc jest to bardzo istotne przy tej chorobie, aby na bieżąco łagodzić zapalenia.

Artretyzm jest uciążliwym schorzeniem, dlatego warto wspomagać się w jego przebiegu również odpowiednią dietą, dzięki temu ból będzie mniej dokuczliwy, a więc zaleca się żywność niskopurynową.