Lukrecja, a dokładnie jej korzeń ma zastosowanie w ziołolecznictwie. Pochodzi z Azji Środkowej i Południowo-Zachodniej oraz z rejonu Morza Śródziemnego. Z korzenia pozyskuje się sok, który jest 50 razy słodszy od cukru trzcinowego. Słodzik ten nie tylko dobrze smakuje, ale też działa leczniczo. Dodaje się go też do niektórych słodyczy.
W tradycyjnej medycynie chińskiej korzeń lukrecji jest w pierwszej dziesiątce najczęściej stosowanych ziół, ponieważ jest skuteczny i rzadko wywołuje skutki uboczne.
Na bazie lukrecji wytwarza się likier ziołowy, syrop przeciwkaszlowy, jest też składnikiem herbat. Mieszanki herbat na żołądek często są gorzkie, z tego względu dodaje się lukrecję do nich. Jest także obecna w tabletkach do ssania i kroplach. A nawet występuje jako składnik kremów, ponieważ wygładza skórę.
Lukrecja – składniki aktywne
Roślina ta jest jednym z najlepiej przebadanych preparatów ziołowych. Dostrzeżono w niej około 400 substancji czynnych. Pekiński Uniwersytet Medycyny Chińskiej przeprowadził badania i wyodrębnił ponad 20 najważniejszych saponin triterpenowych. Jedną z tych saponin jest glicyryzyna, która odpowiada również za słodki smak korzenia.
Korzeń lukrecji to także około 300 flawonoidów. To one nadają żółty kolor korzeniowi. Działają też leczniczo:
- Zabijają bakterie i wirusy oraz pasożyty
- Pobudzają funkcje żółci
- Uważane są za fitoestrogeny, ponieważ mają podobne działanie do estrogenów ludzkich. Wyrównują poziom hormonów, a to jest pomocne np. przy menopauzie u kobiet. Przeciwdziałają też guzom zależnym od hormonów
- Pomagają zapobiegać otyłości
- Zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i cukrzycy
- Chronią przed wystąpieniem chorób zwyrodnieniowych związanych z wiekiem
- Działają antynowotworowo
- Działają przeciwutleniająco
Korzeń lukrecji – właściwości
- Ekstrakty z lukrecji w połączeniu z ekstraktami z owocu granatu, czy pestek winogron i kwercetyna wspierają gęstość kości. Uczestniczą w procesach budujących kości. Lukrecja wzmacnia też mięśnie.
- Korzeń lukrecji pomaga przezwyciężyć głód i pragnienie. Dlatego dawniej Scytowie przemierzając pustynię i stepy, po prostu żuli kawałek korzenia. Efekt tłumienia apetytu wynika z faktu, że korzeń lukrecji aktywuje leptynę – hormon sytości. Posiada też właściwości wiążące wodę.
- Działa przeciwzapalnie
- Wykrztuśnie
Lukrecja jest dobrym lekiem na grypę oraz…
- Przeziębienie
- Radzi sobie z różnymi wirusami, w tym deaktywuje te bardziej oporne na zwalczanie
- Działa przeciwkaszlowo. Zwykłe syropy przeciwkaszlowe zawierające kodeinę tylko dezaktywują odruch kaszlu. Natomiast syropy z dodatkiem lukrecji pobudzają produkcję śluzu i ułatwiają kaszel. A to sprzyja naturalnemu procesowi gojenia
- Działa ochronnie na żołądek, ponieważ stymuluje produkcję śluzu w żołądku i zwalcza bakterię Helicobacter pylori. Japońscy naukowcy z Toho University wykazali, że ekstrakt z korzenia działa nawet, kiedy już te bakterie zdążyły rozwinąć swoją oporność na leczenie antybiotykami takimi jak – klarytromycyna i amoksycylina.
- Korzeń lukrecji stosowany jest także przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Napoleon nosił przy sobie proszek z korzenia lukrecji, żeby zapanować nad zapaleniem żołądka. Tradycyjna medycyna japońska wykorzystuje korzeń lukrecji przy leczeniu przewlekłej choroby wątroby
- Łagodzi wzdęcia
- Używa się przy jelicie drażliwym
- Profilaktycznie jest stosowany przeciwko próchnicy i zapaleniu przyzębia. Do sporządzenia płynu do płukania ust wystarczy zaparzyć mocną herbatę z korzenia lukrecji.
- Łagodzi ból miesiączkowy
- Zmniejsza ryzyko demencji, ponieważ ma wpływ na zdolności poznawcze.
- Aktywuje enzymy (sirtuiny) w mózgu, które chronią komórki nerwowe i regulują proces starzenia
- Korzeń pomocny jest dla osób z niskim ciśnieniem krwi
Pamiętaj! Długotrwałe stosowanie korzenia lukrecji zwiększa poziom kortyzolu. Dlatego herbaty z lukrecji nie należy pić na stałe. Najpóźniej po 6 tygodniach stosowania zrób przerwę.
Nie zastosowanie się do zaleceń może osłabić mięśnie, zatrzymać wodę w organizmie i doprowadzić do problemów z nadciśnieniem i sercem. Tak samo osoby z ciężką chorobą wątroby powinny konsultować stosowanie korzenia lukrecji ze swoim lekarzem.