Leczenie trądziku torbielowatego

Czy kiedykolwiek miałeś duże, czerwone, bolesne przebarwienia? Takie wypryski mogą dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet w wieku od 8 do 50 lat. Twarz jest najczęstszym i najbardziej niepokojącym obszarem występowania, ale inne obszary problemowe mogą obejmować klatkę piersiową, plecy, górne ramiona i barki.

Mówimy o trądziku torbielowatym, który jest o wiele gorszy niż jakikolwiek stary pryszcz – to rzeczywiście najbardziej surowa forma trądziku możliwe.

Wspólne leczenie medyczne dla trądziku torbielowatego może działać, ale niektóre mają bardzo poważne skutki uboczne. Naturalny sposób walki z trądzikiem torbielowatym jest adresowanie jelit-skóry połączenia z wykorzystaniem probiotyków poprzez żywność, suplementy i środki domu dla trądziku. Way back w 1961 roku, raport przypadku stwierdzono, że z 300 pacjentów z trądzikiem podano probiotyk, 80 procent miało poprawę kliniczną.

Co to jest trądzik torbielowaty?

Zwany również nodulocystic trądzik i podobne do trądziku guzkowego, trądzik torbielowaty jest intensywna forma trądziku, który powoduje duże, zapalone torbiele i guzki, które pojawiają się na skórze. W przeciwieństwie do innych łagodniejszych form trądziku, trądzik torbielowaty jest zauważalnie bolesny i występuje, gdy olej i martwe komórki skóry gromadzą się głęboko w mieszkach włosowych lub porach.

Cystic trądzik jest najbardziej powszechne w okresie dojrzewania dla młodych chłopców, ale niestety, to może trwać w latach dorosłych, zwłaszcza gdy istnieje nierównowaga hormonalna. Dla dorosłych kobiet, to jest wspólne, aby doświadczyć trądzik torbielowaty wokół ich cykli miesiączkowych, zwłaszcza na linii szczęki i brody, które są wspólne obszary dla hormonalnie motywowane przerwy.

Jest to bardziej poważne niż trądzik hormonalny, który występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, gdy przechodzą znaczne zmiany hormonalne, takie jak starzenie się, ciąża lub stres. Natomiast trądzik torbielowaty może wystąpić w każdym wieku z powodu wrażliwości na dietę i nadprodukcji sebum.

Symptomy trądziku torbielowatego

Acne vulgaris to nazwa medyczna dla zwykłego trądziku. Acne conglobata, lub trądzik torbielowaty, jest bardziej poważne i rzadkie formy trądziku, który występuje głównie w młodych mężczyzn, ale może mieć wpływ na ludzi obu płci i różnych grup wiekowych.

Kiedy masz trądzik torbielowaty, pory skóry zatykają się olejem i martwymi komórkami skóry i stają się zapalne. Staje się trądzik torbielowaty, gdy por pęka pod skórą, co powoduje, że stan zapalny rozlewa się na otaczającą tkankę skórną.

Ta reakcja łańcuchowa może trwać w skórze, wyzwalając szerszy stan zapalny, rozprzestrzeniając więcej bakterii trądzikowych i więcej wybuchów. Następnie organizm tworzy torbiel wokół obszaru, aby zatrzymać stan zapalny przed dalszym rozprzestrzenianiem się.

Objawy trądziku torbielowatego obejmują:

 • duże, czerwone i bolesne wypryski na twarzy, klatce piersiowej, plecach, górnej części ramion, barkach i/lub udach
 • guzki, które pojawiają się jako podniesione, czerwone guzki, które zazwyczaj nie mają białego głowy pokazując
 • zmiany, które są zwykle wyczuwalne pod skórą, zanim zostaną zauważone
 • bardziej widoczny trądzik, który oprócz grudek i krost wytwarza cysty i guzki
 • pęknięcia, które są bolesne w dotyku lub nawet gdy nie są dotykane
 • obniżenie samooceny i nastroju oraz wzrost niepokoju psychicznego, zwłaszcza gdy trądzik torbielowaty występuje na twarzy

Wyjątkowy wygląd trądziku torbielowatego wynika z ostrego uszkodzenia gruczołu olejowego powodującego intensywny stan zapalny i podrażnienie, co prowadzi do zaczerwienienia, obrzęku i bolesności. Trądzik torbielowaty jest łatwy do zdiagnozowania przez dermatologa i nie wymaga żadnych specjalnych badań.

Przyczyny trądziku torbielowatego

Trądzik torbielowaty może być spowodowany lub związany z:

 • Genetyką
 • Zmiany hormonalne, w tym zespół policystycznych jajników
 • Wysoki poziom wilgotności i pocenie się
 • Zatykające pory i drażniące produkty do pielęgnacji twarzy i ciała
 • Niektóre leki i substancje chemiczne (np. kortykosteroidy, lit, fenytoina, izoniazyd), które mogą pogarszać lub wywoływać zmiany podobne do trądziku.

Trądzik torbielowaty często występuje w rodzinach. Jeśli jedno lub oboje z Twoich rodziców miało ciężki trądzik torbielowaty, to masz większą szansę, aby mieć go również.

Jest to najbardziej powszechne u nastoletnich chłopców i młodych mężczyzn. Uważa się, że hormony zwane androgenami mogą odgrywać rolę w rozwoju trądziku torbielowatego u nastolatków, gdy jest wzrost androgenów. Ten wzrost prowadzi do zmian w skórze, które mogą spowodować zatkane pory i trądzik.

Cystic trądzik nie tylko wpływa na mężczyzn, choć. Dla kobiet, zmiany hormonalne, które wyzwalają trądzik torbielowaty może być wniesiona przez cykle miesiączkowe, ciąży i menopauzy.

Leczenie konwencjonalne

Cystic trądzik jest najbardziej ciężka forma trądziku i over-the-counter środki często zrobić niewiele do niczego. Jeśli w ogóle, nadtlenek benzoilu jest miejscowe leczenie przeciwbakteryjne, które jest najczęściej stosowane w leczeniu trądziku i może pomóc mniej ciężki trądzik torbielowaty.

Zamiast tego, wiele osób decyduje się zobaczyć dermatologa w celu uzyskania diagnozy, a następnie przepisane leki do leczenia trądziku torbielowatego.

Najbardziej skutecznym konwencjonalnym lekiem na trądzik torbielowaty jest izotretynoina (Accutane), która faktycznie pochodzi z witaminy A. Podczas gdy większość ludzi doświadcza zmniejszenia liczby zmian trądzikowych, działania niepożądane są powszechne, zwłaszcza nadmiernie sucha skóra, problemy z nastrojem i zmniejszony apetyt.

Jeśli trądzik torbielowaty obejmuje dużo skóry, dermatolog może chcieć przepisać doustne antybiotyki. Chociaż mogą one działać przeciwko zapaleniu i bakteriom, nie dotyczą nadmiaru oleju lub martwych komórek skóry. Ze względu na oporność na antybiotyki, powinny być one stosowane tylko w krótkim okresie czasu, jeśli w ogóle.

Retinoidy miejscowe również mogą być stosowane i również związane z witaminą A, ale ogólnie nie są one wystarczające, aby rozwiązać problem trądziku torbielowatego. Mogą one również sprawić, że skóra będzie czerwona i łuszcząca się plus uczynić ją bardzo podatną na oparzenia słoneczne.

Innym lekiem na receptę jest spironolakton (Aldactone), diuretyk, który zwykle jest używany do obrzęków, jak również wysokie ciśnienie krwi. Jest również stosowany na trądzik, ale głównie tylko kobiety, które mają trądzik wokół ich linii szczęki. Jego skutki uboczne mogą być poważne i nie można go brać, jeśli planuje się ciążę.

Naturalne środki zaradcze na trądzik torbielowaty

Unikaj tych pokarmów

 • Nabiał konwencjonalny: Nawet jeśli nie masz nietolerancji laktozy, konwencjonalne produkty mleczne mogą być trudne dla układu pokarmowego. Wiele osób widzi poprawę w ich trądziku, gdy zmniejszają lub eliminują produkty mleczne, takie jak mleko, ser i lody. Jeśli chcesz sprawdzić, czy nabiał jest winowajcą, spróbuj wyeliminować go ze swojej diety na dwa tygodnie i zobacz, czy Twój trądzik torbielowaty poprawia się. Jeśli tak, to wiesz, że nabiał nie zgadza się z Tobą. Możesz zdecydować się na pozostanie bez nabiału, lub możesz powoli wprowadzać nabiał z powrotem do swojej diety. Wybór lepszej jakości nabiału może być pomocny, jak również.
 • Cukier: Cukier i inne pokarmy o wysokiej glikemii (jak chleby i makarony) mogą pogorszyć stan zapalny w Twoim organizmie. Im większy stan zapalny, tym gorszy będzie Twój trądzik torbielowaty. Zamiast tego spróbuj naturalnych słodzików. Spożywanie nadmiernych ilości cukru i produktów zbożowych może również karmić drożdże i candidę w organizmie, zwiększając obecność trądziku na skórze.
 • Kofeina i czekolada: Wielu ekspertów lubi twierdzić, że nie ma związku między spożywaniem kofeiny i czekolady a występowaniem wyprysków. Nie ma jednak wątpliwości, że spożycie kofeiny ma bezpośredni wpływ na Twoją równowagę hormonalną. W szczególności, przedawkowanie kofeiny może podnieść hormon stresu znany jako kortyzol. Poprzez zmniejszenie lub wyeliminowanie różnych źródeł kofeiny, takich jak kawa, herbata i czekolada, możesz pomóc utrzymać swoje hormony w lepszej równowadze i oczyścić swój trądzik torbielowaty.
 • Niskie włókna, wysoko przetworzonej żywności: Spożywanie żywności o niskiej zawartości błonnika i wysoko przetworzonej ma bezpośredni negatywny wpływ na zdrowie jelit, co negatywnie wpływa na zdrowie skóry. Kiedy spożywasz przetworzone produkty mięsne, takie jak wędliny, płatki śniadaniowe i posiłki z mikrofalówki, w Twoich wewnętrznych koloniach bakteryjnych zachodzi niezdrowa zmiana. To uruchamia stan zapalny w całym organizmie, który może przynieść na cystic trądzik flare-up lub sprawiają, że każdy obecny trądzik jeszcze gorzej.
 • Smażone i fast foodów: Te pokarmy są również wysoko przetworzone i niskie w błonnik. Dodatkowo, zawierają one szereg składników, które powodują stan zapalny, w tym uwodornione oleje, sód, chemikalia, aromaty i cukier.

Jedz te pokarmy

 • Pokarmy bogate w probiotyki: Im zdrowsze są twoje jelita, tym lepsza jest równowaga między dobrymi a złymi bakteriami. Kiedy spożywasz pokarmy bogate w probiotyki, takie jak kefir i warzywa hodowlane, probiotyki tworzą zdrową, szczelną barierę, która zapobiega stanom zapalnym mogącym wywołać trądzik. W jednym z koreańskich badań 56 pacjentów z trądzikiem stwierdzono, że picie napoju mlecznego fermentowanego przez bakterie Lactobacillus skutecznie zmniejszyło całkowitą liczbę zmian trądzikowych i zmniejszyło produkcję oleju w ciągu 12 tygodni.
 • Pokarmy o wysokiej zawartości cynku: Osoby z trądzikiem mają tendencję do niskiego poziomu cynku, więc zdecydowanie chcesz zwiększyć spożycie cynku w diecie poprzez spożywanie takich rzeczy jak wołowina karmiona trawą, ciecierzyca, nasiona dyni i nerkowce, aby zapobiec niedoborowi cynku. Cynk wspiera również zdrowy przewód pokarmowy, co poprawia zdrowie skóry.
 • Pokarmy bogate w witaminę A: Pokarmy o wysokiej zawartości witaminy A, takie jak jarmuż, szpinak, słodkie ziemniaki i marchewki, zwalczają infekcje i przyspieszają gojenie, dwie rzeczy, których zdecydowanie potrzebujesz, gdy próbujesz pozbyć się trądziku torbielowatego.
 • Pokarmy bogate w błonnik: Spożywanie żywności o wysokiej zawartości błonnika, takich jak warzywa, owoce, orzechy, nasiona i płatki owsiane, sprzyja oczyszczaniu jelita grubego, a także wzrostowi dobrych bakterii w jelitach, z których oba mogą pomóc w wyeliminowaniu trądziku torbielowatego.
 • Wysokiej jakości żywność białkowa: Wołowina karmiona trawą, kurczak organiczny, dziko łowione ryby i jaja z wolnego wybiegu mają wysoką zawartość białka i składników odżywczych oraz pomagają zrównoważyć poziom cukru we krwi, co jest kluczowym elementem w walce z trądzikiem torbielowatym.
 • Pokarmy wspierające wątrobę: Ponieważ hormony są przetwarzane w wątrobie, jedzenie żywności wspierającej wątrobę może pomóc w oczyszczeniu trądziku. Jedz więcej warzyw krzyżowych, takich jak brokuły i kalafior, a także zieleni liściastej i owoców o wysokiej zawartości błonnika, takich jak gruszki i jabłka, w celu poprawy funkcjonowania wątroby.

Rozważ przyjęcie tych suplementów

 • Probiotyki (10 000 IU do 50 000 IU dziennie, zazwyczaj dwie do trzech kapsułek dwa razy dziennie) – przyjmowanie probiotyków może zwiększyć odporność i pomóc w wewnętrznej walce z trądzikiem torbielowatym. Możesz również stosować probiotyczne produkty do pielęgnacji skóry, które mogą stanowić zewnętrzną tarczę ochronną. Badania pokazują, że probiotyki mogą pomóc w zapobieganiu erupcjom skórnym.
 • Kwasy tłuszczowe Omega-3 (1000 miligramów oleju z ryb /cod liver oil dziennie lub 3000 miligramów oleju z nasion lnu lub chia) – Omega-3 pomaga zmniejszyć stan zapalny i wspierać równowagę hormonalną. W jednym z badań naukowych stwierdzono, że po 10 tygodniach suplementacji kwasami tłuszczowymi omega-3 lub GLA, zapalne i niezapalne zmiany trądzikowe znacznie się zmniejszyły.
 • Cynk (25-30 miligramów dwa razy dziennie) – Badania sugerują, że osoby z trądzikiem mają niższy poziom cynku we krwi i skórze. Przyjmowanie cynku doustnie może pomóc w zmniejszeniu trądziku.
 • Vitex (160 miligramów Vitex/chasteberry) – Ten środek ziołowy jest szczególnie zalecany w przypadku trądziku wywołanego hormonami.
 • Guggul lub guggulsteron (25 miligramów dwa razy dziennie) – Guggul jest wykonany z soku drzewa pochodzącego z Indii. Dla osób cierpiących na trądzik torbielowaty, kontrolowane badanie kliniczne wykazało, że suplementy guggul przewyższają 500 miligramów tetracykliny. Wykazano również, że jest skuteczny w przypadku trądziku nodulocystycznego, podobnej formy trądziku, który zwykle celuje w twarz, klatkę piersiową i plecy.

Rozważmy olejki eteryczne

Olejki eteryczne takie jak drzewo herbaciane i lawenda mogą pomóc w walce z trądzikiem torbielowatym. Najlepszym sposobem użycia olejków eterycznych na trądzik jest zastosowanie dwóch do trzech kropli miejscowo na obszar zainteresowania. Olejki eteryczne z drzewa herbacianego i lawendy są bezpieczne dla czystej (bezpośredniej) aplikacji, ale mogą być również połączone z olejem nośnym, takim jak jojoba lub olej kokosowy, jeśli masz wrażliwą skórę.

Przegląd naukowy skuteczności, tolerancji i potencjalnych sposobów działania w odniesieniu do leczenia trądziku olejkiem z drzewa herbacianego stwierdza, że produkty z drzewa herbacianego zmniejszają liczbę zmian u pacjentów z trądzikiem, mają poziom tolerancji, który jest podobny do innych zabiegów miejscowych, a także mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które są związane z leczeniem trądziku.

Unikaj ekspozycji na bezpośrednie światło słoneczne podczas leczenia trądziku olejkami eterycznymi. Promienie UV mogą sprawić, że Twoja skóra będzie bardziej wrażliwa i może prowadzić do podrażnień skóry lub zaczerwienienia. Jeśli stosowanie któregokolwiek z tych olejków eterycznych powoduje podrażnienie skóry, przerwij stosowanie tego oleju.

Porady dotyczące pielęgnacji skóry

Brak wyskakiwania

Cokolwiek robisz, proszę, nie próbuj pop swój torbielowaty trądzik lub jakiekolwiek inne pryszcze dla tej sprawy. Torbielowaty trądzik, w przeciwieństwie do zwykłego trądziku, zazwyczaj nie daje „poppable” pryszcze.

Ze względu na głębokość zmian w torbielowatym trądziku, zbieranie lub wyciskanie może być całkowicie nieskuteczne i prawdopodobnie przedłuży czas leczenia od dni do tygodni. Im więcej dotykasz zainfekowanego pryszcza, tym bardziej drażniący i nieestetyczny stanie się.

Jeśli spróbujesz pop trądzik torbielowaty, jesteś po prostu będzie rozprzestrzeniać wybuch pod skórą. Ponadto, można łatwo skończyć z blizny trądzikowe, które trwa dobrze poza pryszcz, być może nawet na zawsze. Dwa słowa do zapamiętania z trądzikiem torbielowatym: Ręce precz!

Lód

Możesz zastosować kostkę lodu bezpośrednio do wyłomu przez kilka sekund, aby zwęzić małe naczynia krwionośne karmiące bolesną cystę. Lód pomaga natychmiast zmniejszyć rozmiar i zaczerwienienie trądziku obrażania.

Zdrowa pielęgnacja skóry

Utrzymuj prostą, uspokajającą rutynę pielęgnacji skóry, unikając ciężkich i pachnących środków nawilżających. Przed nałożeniem kremu nawilżającego, zawsze upewnij się, że Twoja skóra jest dokładnie złuszczona i czysta. Doskonałym wyborem będzie bezolejowy i bezzapachowy krem nawilżający.

Aby pobudzić zdrowy obrót i wzrost skóry, stosuj środki złuszczające, które są skuteczne, ale nie są ostre i ścierające. Dobrymi opcjami są kwas glikolowy i enzymy owocowe.

Kiedy jesteś na słońcu, najlepsze filtry przeciwsłoneczne do użycia są całkowicie naturalne, aby pomóc zmniejszyć szanse na blizny po trądziku. Dla blizn, naturalny produkt witaminy C może pomóc. Niektóre torbielowate blizny po trądziku mogą niestety zająć miesiące, aby się zagoić, ale nie trać nadziei.

Nie nadużywaj lustra

Trądzik torbielowaty

To jest dobry pomysł, aby nie obsesję nad swoim torbielowaty trądzik. Im więcej patrzysz na niego w lustrze, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz chciał wybrać się na niego i myśleć negatywne myśli, z których oba tylko sprawią, że będziesz wyglądać i czuć się gorzej. Zatrzymaj się od wizualnie i psychicznie obsesji na punkcie swojego torbielowatego trądziku, i upewnij się, że myślisz pozytywnie, myśli o oczyszczaniu skóry!

Zmieniaj ręczniki i poszewki na poduszki

Coś, o czym możesz nie myśleć, to co jeszcze dotyka Twojej twarzy na co dzień, np. ręczniki i poszewki na poduszki. Aby zmniejszyć szanse na podrażnienia i wrażliwość, to naprawdę mądry pomysł, aby uniknąć prania tych rzeczy z silnymi detergentami i wybielaczami.

Zamiast tego zdecyduj się na naturalne i bezzapachowe produkty do prania. Chcesz również zmienić swoje ręczniki i poszewki często, aby uniknąć obecności i rozprzestrzeniania się bakterii, które tylko sprawiają, że trądzik gorzej.