Kocanka włoska – właściwości lecznicze

Olejek eteryczny z kocanki włoskiej (Helichrysum) pochodzi z rośliny Helichrysum italicum, która występuje na ogół w basenie Morza Śródziemnego i południowej Europie. Olejek można znaleźć we wszystkich zielonych częściach rośliny, w tym w łodygach i liściach. Suszone kwiaty z rośliny mogą być również wykorzystywane do celów leczniczych.

Kocanka włoska czyli Helichrysum italicum jest również nazywany rośliną curry, ponieważ jego liście mają silny zapach przypominający curry.

Helichrysum jest powszechnym, tradycyjnie stosowanym lekiem w regionie, w którym rośnie. Podobno ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Jednakże, podczas gdy badania laboratoryjne i na zwierzętach są obiecujące, istnieje niewiele badań dotyczących jego skuteczności u ludzi.

Zalety olejku eterycznego kocanki włoskiej

Badania sugerują, że olejek eteryczny helichrysum może pomóc w promowaniu gojenia, zwalczaniu infekcji i zmniejszaniu stanów zapalnych. Większość badań była niewielka lub dotyczyła zwierząt lub tkanek w laboratorium, a nie ludzi. Jednakże, te wczesne badania naukowe sugerują, że olejek eteryczny helichrysum może być w stanie pomóc:

Alergie

Istnieją pewne dowody na to, że kocanka włoska może być w stanie zmniejszyć objawy alergii, szczególnie kontaktowe zapalenie skóry, rodzaj wysypki alergicznej spowodowanej przez kontakt z alergenem.

Ponadto, objawy alergii są często wynikiem stanu zapalnego, który występuje, gdy układ odpornościowy reaguje na alergen. Dlatego też właściwości przeciwzapalne kocanki mogą pomóc w zmniejszeniu objawów alergii.

Przeziębienia i kaszel

Olejek eteryczny Helichrysum może mieć właściwości antybakteryjne, które pomagają zwalczać przeziębienia i kaszel. Dodatkowo, przeziębienia i kaszel mogą powodować stan zapalny w drogach oddechowych i wewnątrz nosa.

Dowody wskazują, że kocanka może również pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Najlepszym sposobem leczenia przeziębienia i kaszlu za pomocą olejku kocanki włoskiej jest użycie dyfuzora.

Zapalenie skóry

Leczenie stanów zapalnych skóry jest od dawna tradycyjnym zastosowaniem olejku helichrysum. Jedno z badań laboratoryjnych sugeruje, że kocanka jest ogólnie przeciwzapalna, a zatem może być w stanie leczyć stany zapalne skóry.

Gojenie się ran

zastosowanie kocanki włoskiej

Olejek Helichrysum może być w stanie pomóc ranom szybciej się goić, choć mechanizmy są niejasne.

Infekcje skóry są również częstym skutkiem ubocznym nieprawidłowego gojenia się rany. Właściwości przeciwbakteryjne helichrysum mogą pomóc w zapobieganiu infekcji, co z kolei pomaga w gojeniu się rany.

W jednym z badań z 2016 roku stwierdzono, że olejki eteryczne w połączeniu z antybiotykami były skuteczniejsze niż antybiotyki w zapobieganiu infekcji w ranach skóry.

Zaburzenia trawienia

Olejek eteryczny Helichrysum jest tradycyjnie stosowany w leczeniu szerokiego zakresu problemów trawiennych, takich jak:

  • bóle brzucha
  • wzdęcia
  • niestrawność
  • kwaśny refluks
  • zaparcia

Badanie z 2013 roku na myszach i w laboratorium sugeruje, że olejek helichrysum z kwiatu rośliny może pomóc zatrzymać skurcze jelit, co może pomóc w zmniejszeniu objawów niektórych problemów trawiennych, takich jak skurcze, ból i wzdęcia.

Zapalenie mięśni i stawów

Ponieważ badania sugerują, że olejek eteryczny helichrysum ma właściwości przeciwzapalne, może być w stanie zmniejszyć stan zapalny mięśni i stawów, gdy jest wcierany w dotknięty obszar.

Zastosowanie olejku eterycznego z kocanki włoskiej

Helichrysum olej często jest już rozcieńczony jako krem, który można użyć bezpośrednio na skórę, aby złagodzić ból mięśni i stawów.

Jeśli jest to czysty olejek eteryczny, sprawdź etykietę, a jeśli helichrysum nie jest rozcieńczony do około 2 do 5 procent olejku eterycznego, rozcieńczyć go z olejem nośnym siebie przed użyciem.

A nawet przed rozcieńczeniem do stosowania na dużych obszarach skóry, będziesz chciał sprawdzić, czy nie występuje reakcja alergiczna. Rozcieńcz olejek eteryczny (2 do 3 kropli olejku eterycznego helichrysum w 1 uncji oleju nośnego, np. oleju ze słodkich migdałów) i nałóż trochę na przedramię w małym kółku. Jeśli nie wystąpi reakcja w ciągu jednego dnia, powinno być bezpieczne stosowanie na innych częściach ciała.

Możesz również użyć dyfuzora do wdychania mgły pochodzącej z olejku eterycznego helichrysum. Kiedykolwiek wdychania olejków eterycznych, to jest mądry, aby wziąć przerwy i zachować dzieci, kobiety w ciąży i zwierząt domowych z pokoju podczas dyfuzji olejów, jak opary mogą być szkodliwe dla nich.

Nigdy nie należy przyjmować doustnie (połykać) żadnego olejku eterycznego.