Damiana (Turnera diffusa) to roślina lecznicza. Należy do ślazów szafranowych. To gatunek pochodzący z Meksyku i Ameryki Środkowej. Krzew dorastający do 2 metrów. W większości przypadków jednak jego wzrost sięga od 30-60 cm. Ma wydłużone błyszczące liście z falistą krawędzią. Ich układ przypomina ludzkie palce. Zaczyna kwitnąć w lipcu. Kwiaty mają wielkość około 4 cm.
Majowie już stosowali tę roślinę na dolegliwości fizyczne i psychiczne np. na stany lękowe. Znana jest też jako afrodyzjak.
Nas interesują liście damiany do celów zdrowotnych. Często roślina ta występuje pod nazwą prostszą do zapamiętania – liście damiana.
Ale do rzeczy – zajrzyjmy teraz do jej składu
Liście Damiany – Skład
- Arbutyna
- Apigenina – należy do flawonoidów. Działa łagodnie przeciwlękowo
- Garbniki
- Witamina C
- Białka
- Saponiny
- Pierwiastki śladowe – żelazo, cynk, miedź, magnez
- Węglowodany
- Olejek eteryczny, który zawiera około 50 związków – dominują w nim m.in. cyneol, tymol i pinen
- Kofeina
A jak pić damianę? Bardzo prosto, wystarczy zalać filiżanką przegotowanej wody 1-2 łyżeczek ziela. Odstawić pod przykryciem na 5 minut. Gotowe! Efekt działania herbaty pojawia się po tygodniu.
No to lecimy z tematem dalej do właściwości leczniczych liści damiany…
Wiemy już, że leczniczo działa napar, ale jeszcze silniej zadziała nalewka. Są też dostępne ekstrakty alkoholowe.
Działanie terapeutyczne liści damiany jest wszechstronne. Często służy jako składnik mieszanek ziołowych lub kadzideł. Pod względem intensywności roślina ta jest zbliżona do kawy lub guarany. Dawki 30-40 g są silnie stymulujące, działają wręcz euforycznie. Zwłaszcza w związku z alkoholem. Dlatego damiana jest popularna jako ziołowy wzmacniacz seksualny.
Skuteczna dawka tego ziela to 1-3 g.
Skutki uboczne damiany nie zostały jeszcze potwierdzone, ale nie zaleca się jej używania kobietom w ciąży, matkom karmiącym oraz osobom z chorobami wątroby. Nie powinna być też stosowana przed i po operacji, ponieważ może negatywnie wpływać na poziom cukru we krwi. Ponadto przy długotrwałym stosowaniu liści damiany może dojść do bólu brzucha.
W Europie jest stosowana głównie w leczeniu stresu i zaburzeniach seksualnych, ponieważ w tych 2 obszarach skuteczność tego zioła została dobrze przebadana. Można ją pić wieczorem jako herbatę antystresową lub do 3x dziennie na podniesienie libido. Damiana ma smak figowy. Można ją doprawić do smaku laską wanilii, albo cynamonem.
Arbutyna w Liściach Damiany
Liście damiany zawierają w swoim składzie arbutynę. Z punktu widzenia naukowego arbutyna jest nieco kontrowersyjna. Wcześniej uważano, że wysokie jej dawki mogą powodować uszkodzenia wątroby. Podejrzenia padały też na to, że działa rakotwórczo przy długotrwałym stosowaniu. Rakotwórcze działanie arbutyny odnosi się tylko do produktów do pielęgnacji skóry z zawartością tej substancji.
Ostatnie badania wykazały jednak, iż arbutyna jest w stanie naprawić uszkodzenia komórek wątroby wywołane przez obce substancje np. tetrachlorometan.
Arbutyna wydaje się skutecznie działać przeciw wrzodom żołądka. Jej właściwości przeciwutleniające chronią błonę śluzową żołądka. Są też przesłanki, że substancja ta zwiększa produkcję śluzu, ale hamuje produkcję kwasu, więc może to prowadzić do reakcji zapalnych.
Liście Damiany – Właściwości
- Działanie relaksujące, ponieważ zmniejszają poziom stresu. Tak właśnie działają terpeny zawarte w liściach na układ nerwowy
- Działanie przeciwlękowe
- Łagodzą depresję, gdyż wprowadzają nastrój lekko euforyczny
- Zwiększają ukrwienie narządów płciowych
- Rośnie libido, ponieważ liście wpływają na układ hormonalny, bo zmniejszają lęk i napięcie, a to są częste przyczyny zaburzeń popędu seksualnego
- Pomocne są przy przedwczesnym wytrysku oraz impotencji
- Moczopędne
- Przeciwdrgawkowe
- Stosuje się przy stanach zapalnych, przy zakażeniach układu moczowego
- Niwelują przemęczenie, gdyż działają pobudzająco
- Mają zdolność “zmiatania” wolnych rodników
- Pomocne są przy zakwasach po treningach fizycznych, dzięki temu mięśnie szybciej się regenerują
- Pomocne przy zaburzeniach pamięci oraz problemach z nauką, bo będą pobudzały układ nerwowy
- Pobudzają miesiączkę
- Stosowane są przy zaparciach o podłożu związanym ze stanem psychicznym, gdyż zadziałają rozluźniająco
Damiana jak widzimy działa na różnych płaszczyznach, a więc radzi sobie z różnymi dolegliwościami.
W medycynie ludowej meksykańskiej, damiana była stosowana przy chorobach przewodu pokarmowego, więc może to wynikać z jej właściwości przeciwbakteryjnych.
Hamuje też utlenianie lipidów, dlatego że działają związki fenolowe. Damianę należy stosować krótko, żeby nie powstały skutki uboczne.