Cienie pod oczami – przyczyny i rozwiązania

Cienie pod oczami pojawiają się najczęściej po niewyspaniu lub nadmiernym spożyciu kawy, czy alkoholu lub u palaczy. Nie wygląda to dobrze – zatem jak sobie pomóc? Najprostszym rozwiązaniem jest wypicie szklanki wody lub spacer na świeżym powietrzu. Można połączyć jedno i drugie. Warto też sięgnąć po odpowiednie kosmetyki.

Ale czy to są jedyne przyczyny cieni wokół oczu? No nie. Zatem zapytacie to co jeszcze na to wpływa? Już odpowiadam. Zobaczmy po kolei…

Jak Pojawiają się Cienie pod Oczami?

Cienie są przeważnie wyraźnie zaznaczone. Powstają, ponieważ ze względu na cieńszą skórę w tych okolicach naczynia krwionośne znajdują się znacznie bliżej powierzchni. Dlatego są bardziej widoczne, niż w innych częściach ciała. Ponadto ten fragment skóry jest szczególnie dobrze ukrwiony.

Cienie pojawiają się, gdy przez żyły płynie krew uboga w tlen. Im mniej tlenu zawiera, tym ciemniejszy się staje cień.

Cienie pod Oczami – Możliwe Przyczyny

  • Brak snu
  • Praca przy komputerze bez wystarczających okresów odpoczynku
  • Niezdrowy styl życia
  • Niedobory składników odżywczych
  • Z powodu występowania niektórych chorób

Cienie z Powodu Braku Snu

W przypadku braku snu powstają cienie, ponieważ mięśnie wokół oczu są nadmiernie wykorzystane. Dlatego mają zwiększony przepływ krwi. W takim przypadku pierścienie wokół oczu znikają po wyspaniu się. Ważna jest więc odpowiednia długość snu (jest to indywidualne zapotrzebowanie organizmu, może się różnić z uwagi na różne czynniki – jak np.: wiek, stopień aktywności w ciągu dnia, stan zdrowia, profil pracy zawodowej). Jeśli to możliwe, to połóż się przed północą, aby Twoje ciało zaliczyło ważne fazy głębokiego snu (sytuacja nieco się zmienia przy trybie pracy nocnej, wtedy organizm w ciągu dnia zalicza sen głęboki, gdyż następuje przestawienie zegara biologicznego z uwagi na inne okresy czuwania).

Cienie z Powodu Długiej Pracy przy Komputerze i Braku Tlenu

Mięśnie w okolicach oczu, które są poddawane długiemu obciążeniu wymagają większej ilości tlenu. Przepływ krwi jest wtedy znacznie zwiększony. Osoby, które często przesiadują przed ekranami cierpią na zbyt małą ilość tlenu.

Cienie spowodowane zbyt małym ruchem na świeżym powietrzu można usunąć odrywając się od monitora lub tv i fundując sobie dotleniający spacer.

Cienie z Powodu Niezdrowego Stylu Życia

Niezdrowy tryb życia z małą ilością snu, nieodpowiednią dietą oraz spożywaniem dużej ilości kawy lub alkoholu, czy palenia papierosów często powoduje cienie pod oczami. Zwłaszcza u osób powyżej 35 roku życia.

Kofeina, nikotyna, alkohol nie tylko atakują komórki organizmu, ale też zmniejszają ilość tlenu we krwi.

W przypadku niezdrowej diety cienie pod oczami są wywołane najczęściej brakiem witamin i minerałów. Jedzenie typu fast food prowadzi do niedoborów, ponieważ zawiera dużo tłuszczu, soli i cukru, a posiada tylko kilka witamin, minerałów i pierwiastków śladowych.

Zbyt dużo soli w diecie powoduje gromadzenie się wody w całym ciele, nawet pod oczami – wtedy tworzą się tzw. worki pod oczami.

Jeśli więc chcesz uniknąć cieni pod oczami to preferuj zdrowy tryb życia ze zróżnicowaną dietą opartą na warzywach i owocach oraz pełnych ziarnach. Oznacza to również ruch na świeżym powietrzu i wystarczającą ilość snu.

Cienie z Powodu Braku Niezbędnych Substancji

Zwłaszcza u silnie miesiączkujących kobiet lub kobiet, które właśnie rodziły, występuje niedobór żelaza, który prowadzi do cieni pod oczami. Poważny niedobór żelaza skutkuje niedostatecznym zaopatrzeniem krwi w tlen. A to prowadzi do zmęczenia, trudności z koncentracją i spadku nastroju.

Do cieni pod oczami prowadzi także niedobór cynku. Cynk jest niezbędny do metabolizmu białek i tłuszczów. Układ odpornościowy również wymaga cynku. Niedobór prowadzi do anemii i zwiększonej podatności na choroby zakaźne.

Niedobór żelaza i cynku występuje często z powodu niezdrowego stylu życia.

Szczególnie bogate w żelazo są całe ziarna (w tym płatki owsiane, zielone warzywa liściaste, suszone owoce (zwłaszcza morele), orzechy włoskie, orzechy pekan.

Cynku jest dużo w roślinach strączkowych, płatkach owsianych, orzechach i grzybach.

Uważaj, aby nie pić napojów zawierających kofeinę lub mleko podczas jedzenia takich produktów, które mogłyby pogorszyć wchłanianie żelaza i cynku. Pij soki bogate w witaminę C, ponieważ sprzyjają lepszej wchłanialności pierwiastków śladowych.

Cienie pod oczami może także wyeliminować witamina K, która jest istotna dla krzepnięcia krwi. Witamina K znajduje się głównie w zielonych warzywach, zwłaszcza w brukselce, jarmużu, brokułach, fasoli.

Cienie z Powodu Niektórych Chorób

Przyczyny związane z chorobą mogą obejmować reakcje alergiczne, neurodermit (zmiany skórne) lub niektóre choroby metaboliczne (zwłaszcza cukrzycę).

Cienie, gdy wątroba jest chora. Oprócz istniejącej niewydolności nerek, cienie pod oczami wskazują na niedomaganie wątroby.

Oprócz zapalenia wątroby (żółtaczki), również występują znacznie częstsze problemy z tym organem w wyniku uszkodzenia przez tłuszcz lub alkohol. Jeśli chcesz chronić swoją wątrobę to spożywaj wysokiej jakości tłuszcze i stosuj dietę niskowęglowodanową. Unikaj alkoholu. Wątroba rozkłada zanieczyszczenia lub magazynuje substancje nieulegające degradacji. Detoksykacja wątroby może pomóc, w tym celu przyda się sok z selera naciowego.

Wątrobie nie służy nikotyna, alkohol, cukier, przejadanie się, a nawet stres.

Spożywanie późnym wieczorem dużej ilości owoców i warzyw może przytłoczyć wątrobę. Może dochodzić do procesów fermentacji w jelicie. Rezultatem są toksyczne gazy i toksyny bakteryjne, które stresują wątrobę i całe jelito. Dlatego najlepiej jeść surowe jedzenie rano i w południe, a wieczorem np. zupę lub lekkie danie z warzyw.

Cienie z Powodu Gorączki Gruczołowej

Wirus Epsteina-Barra powoduje gorączkę gruczołową Pfeiffera. W niektórych przypadkach wywołuje takie objawy jak wyczerpanie, nastroje depresyjne. Jeśli wirus ten atakuje wątrobę i powoduje zapalenie wątroby Do typowych objawów w tym przypadku należą cienie pod oczami.

Cienie z Powodu Zakwaszenia

Niezdrowy styl życia i odżywiania w połączeniu z niedoborami witamin oraz minerałów prowadzi do utajonej kwasicy tj. zakwaszenia tkanki. Wartość pH spada do nietypowych zakresów, podaż tlenu zmniejsza się. W taki sposób powstaje podatny grunt dla tworzenia się cieni.

W tym przypadku należy pić dużo wody i herbaty ziołowej. A dietę warto oprzeć na żywności bogatej w błonnik z niewielką ilością mięsa i dużą ilością owoców i warzyw. Zaleca się też odkwaszanie organizmu.

Co Pomaga w Walce z Cieniami pod Oczami?

Co Pomaga w Walce z Cieniami pod Oczami

Należy wyeliminować przyczyny. Zaleca się przejście na zdrowy tryb życia i żywienia. Dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych w codziennej diecie. Woda i herbata bez cukru, dobry sen i ruch na świeżym powietrzu pomogą. Unikanie alkoholu, kofeiny, papierosów. Również unikanie diety wysokobiałkowej i wysokotłuszczowej.

Złagodzenie stresu np. poprzez medytację, jogę oraz qigong, jazda na rowerze, ćwiczenia relaksacyjne, spacer, jogging.

Pomoże oczyszczanie wątroby. Wsparciem będzie również oczyszczanie układu limfatycznego – dzięki temu woda jest odprowadzana lepiej z organizmu, a to zapobiega cieniom pod oczami.

Określiliśmy już sobie przyczyny występowania cieni pod oczami, sprawdźmy jeszcze jakie są naturalne rozwiązania domowe na tą okoliczność. Czy coś się jeszcze da zrobić? Oczywiście, że się da! 

Naturalne Domowe Środki na Cienie pod Oczami

Kostki lodu są raczej nieodpowiednie, ponieważ wywołują silny szok termiczny, który wpływa nie tylko na cienie, ale również na same oczy. Lepiej zastosować bezpieczniejsze środki domowe:

  • Umieść wilgotną torebkę czarnej herbaty lub mięty na zamkniętych powiekach
  • Umieść pod oczami pokrojone plastry świeżego ogórka. Zmniejszysz w ten sposób cienie pod oczami, obrzęki i opuchliznę. Ogórek powinien być zimny do użycia
  • Waciki nasącz odrobiną świeżego mleka i nanieś na okolice oczu

Opisane zabiegi należy stosować przez 10 minut na skórze.

Można zrelaksować suchą skórę pod oczami masując te okolice opuszkami palców z naniesioną niewielką ilością olejku migdałowego.

Przyczyny i rozwiązania cieni pod oczami jak widzimy są dość łatwe do ustalenia. Warto się im przyjrzeć i poszukać odpowiednich środków zaradczych, ponieważ zasługujesz na poprawę swojego wyglądu, po to aby się lepiej poczuć każdego dnia. Przebywasz ze sobą 24h/dobę więc zadbaj o siebie.