Choroby wątroby zawsze należy traktować poważnie, ponieważ zaburzenia w funkcjonowaniu tego narządu mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje dla całego organizmu. Wiele chorób wątroby rozpoznaje się późno. Niedomaganie ze strony wątroby niekiedy trudne jest do wykrycia, bo wątroba nie odczuwa bólu i nie wysyła znaków ostrzegawczych.
Jakie są pierwsze objawy chorej wątroby ?
- Częste zmęczenie
- Trudności z koncentracją
- Słaby apetyt
- Piwno-brązowy mocz
- Swędzenie
- Nudności
- Wymioty
- Zmiana masy ciała
- Żółknięcie skóry lub oczu
- Siniaki
- Wzdęcia
- Zaczerwienienie dłoni
- Bóle mięśni i stawów
- Zmniejszenie owłosienia w klatce piersiowej umężczyzn
- Wstręt do niektórych artykułów spożywczych – zwłaszcza do mięsa
Przy takich objawach warto przebadać sobie wątrobę.
Jakie mogą być przyczyny chorób wątroby ?
- Wirusowe zapalenia wątroby
- Toksyny – takie jak: alkohol, lekarstwa, nadwaga, choroby metaboliczne oraz choroby autoimmunologiczne, ponieważ mogą uszkadzać wątrobę
Choroby wątroby mają różne podłoża, dlatego nie ma tu jednego złotego środka na wszystkie jej niedomagania. To co zadziała w jednej chorobie, nie sprawdzi się w drugiej. Dolegliwości wątroby wykryte we wczesnym stadium rokują na znaczną poprawę zdrowia. Niestety wykryte zbyt późno nie dają dużych szans na wyleczenie, gdyż uszkodzenie wątroby może być już tak znaczące,że nie da się tego procesu odwrócić.
Sama wątroba nie zawiera żadnych nerwów. Natomiast skurcze w nadbrzuszu spowodowane chorobą wątroby, są wywołane napięciem w torebce tkanki łącznej, która otacza wątrobę. Równolegle z chorą wątrobą pojawia się zmęczenie i utrata sprawności.
Choroby wątroby wiążą się również z dysfunkcją krzepliwości krwi, dlatego że wątroba przestaje produkować wystarczającą ilość białka.
Na jakie choroby zapada wątroba ?
- Marskość
- Zapalenie wątroby
- Żółtaczka – żółty kolor spowodowany jest odkładaniem się bilirubiny w tkankach. Żółtaczka jest objawem, który może wystąpić w przypadku nadmiernego rozpadu czerwonych krwinek lub gdy odpływ żółci jest zablokowany. Może mieć wiele przyczyn – mogą to być choroby wątroby, przewodu żółciowego lub trzustki.
- Zapalenie dróg żółciowych
- Uszkodzenia wywołane alkoholem
- Ostra niewydolność wątroby
- Guzy
- Bąblowica pęcherzykowa – pasożyt przenoszony jest przez lisy, psy lub koty
Jakie są przyczyny zapalenia wątroby ?
- Wirusy
- Bakterie
- Grzyby
- Pasożyty
- Alkohol
- Toksyny
- Leki
- Choroby wrodzone
- Zapalenie dróg żółciowych
- Radioterapia
Typowymi objawami zapalenia wątroby są: żółtaczka, zmęczenie, niekiedy swędzenie.
Co to jest marskość wątroby ?
To ostatni etap wielu przewlekłych chorób wątroby. Najczęściej marskość wątroby wywołuje nadmierne spożywanie alkoholu. Może teżbyć wywołana wirusowym zapaleniem wątroby typu B i . Marskość wątroby rozwijasię przez wiele lat. Jest to choroba nieodwracalna, ale można spowolnić jej przebieg odpowiednim leczeniem.
Co produkuje wątroba ?
- Heparynę – enzym, który reguluje krzepliwość krwi
- Glukozę zmienia w glikogen
- Magazynuje niektóre witaminy np. witaminę A, D,B12
- Gromadzi miedź i żelazo
- Wydziela żółć konieczną do trawienia tłuszczów
- Neutralizuje szkodliwe produkty przemiany materii
Jak alkohol wpływa na wątrobę ?
Wątroba zaczyna przechowywać tłuszcz, pod wpływem długotrwałego picia alkoholu. Taka stłuszczona wątroba wywołuje stan zapalny.
Jeśli wątroba jest bardzo uszkodzona, to jedynym wyjściem pozostaje przeszczep wątroby.
Zioła i rośliny chroniące wątrobę
- Ostropest plamisty, dlatego że leczy już uszkodzone komórki wątroby i chroni zdrowe komórki przed uszkodzeniem. Neutralizuje toksyny.
- Karczochy – zawierają cynarynę, czyli substancję, która chroni wątrobę przed uszkodzeniami i pomaga w jej regeneracji.
- Korzeń mniszka lekarskiego, ponieważ stymuluje trawienie i funkcjonowanie żółci. Oczyszcza wątrobę i pęcherzyk żółciowy.
- Liście mięty – bo łagodzi dolegliwości wątroby. Zawiera też garbniki, które działają detoksykacyjnie.
- Kurkuma – działa przeciwzapalnie i żółciotwórczo.
- Glistnik (Jaskółcze ziele) – stosowany jestprzy nudnościach i wymiotach
- Pokrzywa – wspomaga organizm w usuwaniu metabolitów, oczyszcza wątrobę
- Kapusta kiszona
- Żurawina
- Melony
- Oliwa z oliwek
- Olej kokosowy
- Imbir
- Cytryna
Na wątrobę pozytywnie wpłyną probiotyki, ponieważ mogą ją wspomagać przed wystąpieniem uszkodzeń oksydacyjnych i wspomagają proces trawienia.
Uwaga na paracetamol, ponieważ zbyt duże dawki mogą uszkadzać wątrobę.
Choroby wątroby dają różne objawy. Warto przy tym pamiętać, że np. kapsaicyna zawarta w papryce chili hamuje uszkodzenia wątroby. Zadziała również antybakteryjnie i antyoksydacyjnie.
Warto od czasu do czasu oczyszczać wątrobę. Osoby z przewlekłym stresem, jeśli chcą zabrać się za oczyszczanie wątroby, to powinny najpierw zadbać o zmęczone nadnercza, które pod wpływem długotrwałego stresu bardzo się osłabiają. Po wyregulowanie najpierw pracy tego organu można przystąpić do detoksykacji wątroby. W przeciwnym wypadku detoksykacja nie zadziała.