Zioła zawierają różnorodne fitochemikalia, z których niektóre mają ogromny potencjał w zarządzaniu i leczeniu problemów skórnych i ran. Wykazano, że te naturalne środki skutecznie indukują gojenie i regenerację uszkodzonych tkanek. Tak więc, przed chwyceniem jakichkolwiek kremów farmaceutycznych, sprawdź te pięć ziół, które są przydatne w leczeniu skóry.
Herbata chińska (Camellia sinensis)
Krzew herbaciany uprawiany jest od ponad 4000 lat i jest źródłem herbaty białej, zielonej, czarnej, oolong i pu-erh. Chociaż jej kojąco aromatyczny smak jest znany od dawna, współczesna nauka udowodniła jej skuteczność w walce z wieloma dolegliwościami, w tym z problemami skórnymi.
Flawonoidy zawarte w herbacie są głównie odpowiedzialne za wspomaganie gojenia się ran. Te fitoskładniki mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które hamują rozwój drobnoustrojów i przyspieszają naprawę skóry poprzez stymulowanie kurczenia się ran i tworzenie kolagenu.
Napar z białej, zielonej lub czarnej herbaty może być stosowany miejscowo na oczyszczone miejsce zmienione chorobowo, aby uzyskać korzyści lecznicze zioła.
Aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta)
Ze względu na swoje piękne kwiaty i odporność, nagietek jest uprawiany na całym świecie i wykorzystywany do różnych celów. Badania naukowe nad tym ziołem wykazały, że posiada ono pewne związki korzystne dla zdrowia człowieka, choć niektóre z nich nie zostały jeszcze w pełni poznane.
Uważa się, że najistotniejsze związki zawarte w nagietku to flawonoidy i terpenoidy, które znajdują się w kwiatach i liściach rośliny. W jednym z badań stwierdzono, że nagietek znacznie przyspiesza gojenie się ran poprzez zachęcanie do odrastania skóry u osób z owrzodzeniami żylnymi podudzi.
Leki z nagietka nie są powszechnie dostępne w sklepach zielarskich, jednak preparaty lecznicze w postaci naparów, nalewek i maści można wykonać w domu i stosować miejscowo.
Kapusta warzywna (Brassica oleracea var. capitata)
Kapusta, tradycyjnie używana przez starożytnych Chińczyków do celów leczniczych, zawędrowała na cały świat i do domów wielu osób na różne okazje.
Chociaż zielona kapusta jest częściej spożywana, czerwona kapusta oferuje więcej korzyści odżywczych. Fitochemiczne substancje zwane antocyjanami nadają jej kolor i wspomagają gojenie się ran poprzez zwiększenie produkcji cytokin, rodzaju białka, które wywołuje ochronną reakcję immunologiczną.
Kapustę przygotowuje się do spożycia na wiele sposobów, a także można z niej zrobić wiele środków leczniczych. Maści i okłady są wykorzystywane do miejscowego leczenia wielu problemów skórnych, takich jak trądzik, wysypki, egzema i łuszczyca.
Miodla indyjska (Azadirachta indica)
Neem jest wiecznie zielonym drzewem, które pochodzi z południowo-wschodniej Azji, a obecnie jest szeroko uprawiane w Afryce i obu Amerykach.
Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, neem jest powszechnie stosowany do leczenia zarówno drobnych ran, jak i długotrwałych schorzeń, takich jak egzema. Nimbidin, jeden z najważniejszych składników neem, tłumi stany zapalne.
Neem udostępnia większość swoich korzyści zdrowotnych w postaci preparatów leczniczych wykonanych z liści, kory, nasion i kwiatów drzewa. Chociaż napary z neem są jednym z najczęstszych sposobów spożywania rośliny, inne skoncentrowane formy – takie jak nalewka, olej i maść – są szeroko stosowane miejscowo w celu łagodzenia i leczenia dolegliwości skórnych.
Aloes (Aloe vera)
Lecznicze właściwości aloesu dla skóry pozostają do dziś niezrównane. Przezroczysty, wewnętrzny miąższ liści aloesu ma konsystencję żelu i jest stosowany w leczeniu dolegliwości skórnych, od oparzeń po wewnętrzne i zewnętrzne stany zapalne.
Dzięki zawartości acetylowanego mannanu, aloes przyspiesza regenerację komórek. Poprawia krążenie krwi w całym obszarze i zapobiega śmierci komórek wokół rany. Aloes okazał się również bardzo skuteczny w leczeniu zmarszczek i rozstępów. Uważa się go jednak za łagodnie skuteczny w leczeniu zimnych ran, odleżyn, odleżyn i owrzodzeń cukrzycowych.
Związki chemiczne zawarte w tych ziołach są naturalnymi środkami, które wywołują gojenie i regenerację utraconych lub uszkodzonych tkanek. Następnym razem, gdy się skaleczysz, naturalne lekarstwo może pomóc Ci szybciej się zagoić! Sprawdź jak aloes wypływa na skórę!