Kolagen do picia – jak wybrać najlepszy?

Kolagen jest białkiem, które odgrywa ważną rolę w ludzkim organizmie. Po 25 roku życia produkcja kolagenu w organizmie mocno się zmniejsza. Skutkiem tego są niedobory, które szybko stają się widoczne. Zadaniem kolagenu w organizmie jest hamowanie procesów starzeniowych oraz regeneracja tkanek skóry. Stanowi on także strukturę chrząstki stawowej oraz chroni przed bólem stawów. Aby ograniczyć braki kolagenu w organizmie, można stosować kolagen do picia. Tego typu suplementów jest na rynku wiele, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego produktu.

Jaki kolagen do picia wybrać?

Oprócz produktów różnych marek, istnieją także różne rodzaje kolagenu. Wbrew pozorom, każdy z nich będzie działał trochę inaczej. Przed wyborem produktu warto poznać różnice w konkretnych rodzajach kolagenu. Obecnie na rynku dostępny jest:

  • kolagen rybi (nazywany inaczej morskim),
  • kolagen wieprzowy,
  • kolagen wołowy.

Z pośród powyższych rodzajów kolagenu za najlepszy można uznać kolagen morski. Ma to swoje podparcie w wielu analizach i statystykach. Za wyborem tego rodzaju kolagenu stoi szybkość wchłaniania się go do organizmu. Kolagen rybi wchłania się znacznie szybciej od kolagenu wieprzowego i wołowego, dzięki czemu szybciej zaczyna działać i przynosi szybsze efekty.

Typy kolagenu 

Oprócz rodzaju kolagenu, ważny jest także jego typ. W naturze występuje ich aż 28, ale tylko kilka z nich jest ważnych dla ludzkiego organizmu. Najważniejsze typy kolagenu to:

  • kolagen typu I – to najbardziej wartościowe białko dla człowieka. Z tego typu kolagenu składa się 90% białek kolagenowych występujących z ludzkim organizmie. Jest budulcem więzadeł i skóry oraz nadaje wytrzymałość tkance łącznej. Jest bardzo pożądanym budulcem, ponieważ składa się z regularnych łańcuchów aminokwasowych.
  • kolagen typu II – związany głównie z poziomem elastyczności skóry. Jego niedobór wpływa na ograniczenie zakresu ruchów. Polecany jest osobom mającym przewlekłe problemy ze stawami oraz chcącymi zwiększyć zakres ruchów.

Składniki kolagenu do picia

Wybierając kolagen warto sprawdzić jego etykietę oraz skład. Nie należy kierować się zasadą, aby w produkcie znajdował jest jedynie kolagen morski lub jego hydrolizat. Dobre kolageny do picia zawierają także dodatkowe składniki, których zadaniem jest wspieranie wchłaniania się kolagenu do organizmu. Warto, aby kolagen zawierał także witaminę C, która jest naturalnym antyoksydantem, wspierających system odpornościowy. Polecany jest także kolagen do picia zawierający kwas hialuronowy. Substancje te są świetnym zespołem, wzajemnie się uzupełniając, co skutkuje jeszcze efektywniejszym działaniem. Kolagen do picia wspomaga nie tylko zdrowy i młody wygląd, ale także sprawne stawy.

Objawy niedoboru kolagenu

Najszybciej zauważalnymi objawami niedoborów kolagenu w organizmie są:

  • utrata sprawności stawów,
  • spowolniona regeneracja po aktywności fizycznej,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni i tkanek narządów ruchu,
  • niższa kondycja paznokci, włosów i skóry.

Po zauważeniu któregokolwiek w powyższych objawów warto wypróbować kolagen do picia lub w kapsułkach i sprawdzić czy po pewnym czasie stan organizmu się poprawi.